Wyrok WSA w Lublinie z dnia 6 września 2017 r., sygn. I SA/Lu 615/17
Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz Sędziowie Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk (sprawozdawca) Sędzia WSA Grzegorz Wałejko Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Barański po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 sierpnia 2017 r. sprawy ze skargi W. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] grudnia 2014 r., nr PT [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2012 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. na rzecz W. D. kwotę [...](siedem tysięcy czterysta siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną do sądu decyzją z dnia [...] znak: [...], Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania W. D. (dalej jako: podatnik lub skarżący), utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w L. z dnia [...] nr [...], zmieniającą rozliczenie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące styczeń - grudzień 2012 r.
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że podstawą rozstrzygnięcia były ustalenia dokonane w trakcie postępowania kontrolnego, przeprowadzonego w przedsiębiorstwie skarżącego w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług za 2012 r. Przedmiotem działalności podatnika w kontrolowanym okresie była głównie działalność gospodarcza w zakresie handlu materiałami i akcesoriami budowlanymi oraz wynajem nieruchomości (sklepu).
W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych ustalono m.in., że doszło do: zawyżenia podatku należnego w lipcu i sierpniu 2012 r. i w następstwie zaniżenia podatku należnego we wrześniu i październiku 2012 r. w wyniku nieprawidłowego rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego od wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, w związku z brakiem dowodów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium RP oraz dwukrotnego opodatkowania tej samej wewnątrzwspólnotowej dostawy; zaniżenia podatku należnego w miesiącach: styczeń-marzec 2012 r., w wyniku dokonania korekty podatku należnego o dokonany zwrot podatku podróżnym w niewłaściwym okresie rozliczeniowym; zaniżenia podatku należnego w poszczególnych miesiącach 2012 r. w wyniku pomniejszenia podstawy opodatkowania, bez udokumentowania przyczyny wystawienia dokumentów korygujących, tj. faktur