Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 września 2017 r., sygn. III SA/Kr 636/17

Prawo miejscowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Sędziowie WSA Hanna Knysiak-Sudyka WSA Ewa Michna Protokolant sekretarz sądowy Honorata Kuźmicka-Wełna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 września 2017 r. sprawy ze skargi A. K. na § 16 ust. 3 i § 27 ust. 3 i 7 uchwały Rady Miasta Krakowa z dnia 8 lipca 2015 r. nr XXI/340/15 w przedmiocie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków oraz tymczasowych pomieszczeń skargę oddala

Uzasadnienie

Rada Miasta podjęła w dniu 8 lipca 2015 r. uchwałę nr [...] w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy oraz tymczasowych pomieszczeń.

A. K. w dniu 11 kwietnia 2017 r. (data wpływu do organu) wezwała Radę Miasta do usunięcia naruszenia prawa wymienioną powyżej uchwałą. Wezwanie pozostało bez odpowiedzi.

Następnie A. K. zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie (pismem z dnia 31 maja 2017 r.) uchwałę Rady Miasta z dnia 8 lipca 2015 r. nr [...] w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy oraz tymczasowych pomieszczeń. Zakwestionowanej uchwale zarzuciła:

1) przekroczenie kompetencji uchwałodawczych przez Radę Miasta w zakresie wprowadzenia normy prawnej określonej w § 16 ust. 3 w związku z § 27 ust. 3 uchwały nr [...] wykraczającej poza delegację ustawową, zwłaszcza wobec braku takiej podstawy w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego do wprowadzenia regulacji uzależniającej zawarcie umowy najmu (przywrócenie umowy najmu) od spłaty zadłużenia w terminie 12 miesięcy od wejścia w życie uchwały;

2) naruszenie zasady równości wobec prawa poprzez nieuzasadnione zróżnicowanie sytuacji prawnej osób posiadających zadłużenie związane z zamieszkiwanym lokalem z sytuacją osób nie posiadających zadłużenia lub posiadających zadłużenie nieznaczne - w kontekście możliwości ponownego zawarcia umowy najmu lokalu (bez możliwości rozłożenia zadłużenia na raty).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00