Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 13 września 2017 r., sygn. I SA/Go 262/17
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Skupień Sędziowie Sędzia WSA Alina Rzepecka Sędzia WSA Krystyna Skowrońska-Pastuszko (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Anna Szymczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2017 r. sprawy ze skargi X Sp. z o.o. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2017 r. nr [...] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia [...] marca 2017 r. odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie z wniosku X sp. z o.o. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu rozdzielenia kosztów transportu (dla wspólnego transportu dwóch towarów, z których jeden opodatkowany jest według 23%, a drugi według 8% stawki VAT) w oparciu o proporcję wynikającą ze stosunku ilości m² danych towarów, dla których m² jest jednostką miary przy sprzedaży (pytanie oznaczone we wniosku nr 5). W dniu 23 grudnia 2016r. do organu upoważnionego do wydawania interpretacji indywidualnych, wpłynął wniosek X sp. z o.o. (zwanej również skarżąca lub Spółka) o wydanie interpretacji dotyczący podatku od towarów i usług.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie produkcji rolnej trawników rolowanych oraz systemów zielonych dachów, w tym mat wegetacyjnych roślinności ekstensywnej. Towary te przy sprzedaży są opodatkowane stawką 8% podatku od towarów i usług. Wnioskodawca sprzedaje swoje wyroby zarówno w miejscu prowadzenia działalności, jak i z dostawą do klienta. Cena towaru nie zawiera kosztów dostawy. Cennik towarów i usług nie zawiera również kosztów transportu. Nabywca towaru, który zamawia u wnioskodawcy towar z dostawą zostaje obciążony dodatkowymi kosztami transportu, na które składają się: koszty organizacji transportu, koszty pakowania towaru oraz koszty przewozu towarów. Wnioskodawca nie świadczy usług transportowych własnymi środkami transportu. Towary wysyłane są transportem realizowanym przez firmę zewnętrzną. Wnioskodawca nabywa usługi transportowe danego towaru od firm transportowych na podstawie faktur VAT. Usługi te są opodatkowane VAT w stawce 23%. Natomiast wystawiając fakturę dla nabywcy towaru z dostawą wnioskodawca wskazuje koszt transportu opodatkowany VAT w stawce takiej samej, jaka obowiązuje dla sprzedawanego towaru. Istnieją również przypadki, gdy klient oprócz towarów opodatkowanych stawką VAT 8%, nabywa towary opodatkowane stawką 23%, stanowiące część systemu montażowego. Wtedy towary o różnej stawce VAT są wysyłane do klienta jednym transportem jako wspólny system. Koszt transportu jest podzielony na części podlegające opodatkowaniu różnymi stawkami VAT w oparciu o proporcję wynikającą z ilości metrów sprzedawanego towaru opodatkowanego daną stawką VAT. Koszty transportu są wskazywane w fakturze VAT wystawianej przez wnioskodawcę w odrębnej pozycji niż towar, aby wyraźnie oddzielić koszty dodatkowe od kosztów towaru, który jest świadczeniem głównym. W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania: