Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 września 2017 r., sygn. IV SA/Gl 216/17
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Miliczek-Ciszewska, Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz (spr.), Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 września 2017 r. sprawy ze skargi R. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Prezydent Miasta B., odmówił R.J. przyznania prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego, w związku z opieką nad niepełnosprawną żoną S.J. od 1.11.2016 r.
W uzasadnieniu organ wskazał, że zgodnie z art. 23 ust. 4e ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych ( tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518 ze zm.) wystąpił o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego, o którym mowa w ustawie o pomocy społecznej, w celu weryfikacji okoliczności dotyczących sprawowania przez skarżącego opieki nad niepełnosprawną żoną. W dniu 8.11.2016r. pracownik socjalny skontaktował się telefonicznie ze skarżącym w celu ustalenia terminu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Podczas tej rozmowy skarżący kategorycznie odmówił ustalenia terminu przeprowadzenia wywiadu, używając przy tym słów powszechnie uznanych za obraźliwe. Pracownik socjalny kilkakrotnie podejmował próby porozumienia się ze stroną, jednak bez żadnych efektów. W związku z tym, w dniu 14.11.2016r. do Działu Świadczeń Rodzinnych wpłynęło pismo z Działu Pomocy Środowiskowej informujące o okolicznościach zdarzenia i odmowie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Następnie organ I instancji przytoczył art. 28 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right