Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 sierpnia 2017 r., sygn. I SA/Po 136/17
Podatek od nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 sierpnia 2017 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [....] z dnia [...] roku nr [..] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2013 r. oddala skargę. WSA/wyr. 1 - sentencja wyroku
Uzasadnienie
Burmistrz Miasta i Gminy P. decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...] określił P. "P." S..A.. z siedzibą w P. (dalej zwanej również skrzącą lub spółką) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2013 r. na kwotę [...]zł.
W motywach rozstrzygnięcia wskazano, że w dniu [...] kwietnia 2015 r. organ I instancji otrzymał wynik kontroli przeprowadzonej w spółce przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B., który wykazał nieprawidłowości w podatku od nieruchomości za 2011 r. w zakresie użytkowanych przez spółkę gruntów Skarbu Państwa będących w zarządzie Lasów Państwowych. Organ kontrolny ustalił bowiem, że powierzchnia pasa gruntów Skarbu Państwa, będących w zarządzie Lasów Państwowych zajętego na potrzeby utrzymania rurociągów i światłowodów należących do spółki, położonych na terenie gminy P., wynosi co najmniej 10.998 m˛, co wynika z pomiarów dokonanych przez P. Sp. z o.o. na zlecenie strony. Spółka w złożonej deklaracji podatkowej wykazała do opodatkowania powierzchnię gruntów Skarbu Państwa będących w zarządzie Lasów Państwowych w wysokości 476 m˛, czyli powierzchnię tę zaniżyła o 10.522 m˛.
Mając na uwadze powyższe ustalenia, organ I instancji wezwał spółkę do złożenia korekty deklaracji na podatek od nieruchomości za 2013 r. W odpowiedzi na to wezwanie spółka podała, że nie podziela twierdzeń z protokołu kontroli przeprowadzonej przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B.. Jednocześnie podniosła, że Burmistrz Miasta i Gminy P. niezasadnie przyjął, że wszystkie grunty, które są wymienione w umowie z dnia [...] listopada 2002 r. zawartej pomiędzy spółką a Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych (dalej także jako: "umowa"), stanowią faktyczny przedmiot dzierżawy. Umowa wyraźnie wskazuje, że faktycznie dzierżawione przez spółkę są pasy gruntu, które spółka wykorzystuje do prowadzenia działalności gospodarczej, a załączniki nr [...] i 6 do umowy stanowią jedynie o maksymalnym obszarze gruntów, jakie spółka może użytkować, nie zaś, jakie użytkuje. Pozostawienie do dyspozycji, według strony, nie oznacza faktycznego użytkowania. Z kolei w piśmie z dnia [...] czerwca 2015 r. spółka stwierdziła, że przy wydaniu decyzji w sprawie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości organ winien uwzględnić nową wartość budowli, tj. umniejszyć pierwotnie zadeklarowaną o wartość kabli światłowodowych, które zostały nieprawidłowo zakwalifikowane do kategorii budowli. Strona zwróciła uwagę, że w stanie prawnym obowiązującym od [...] lipca 2010 r., kable światłowodowe umieszczone w kanalizacji kablowej nie mogą być uznane za budowle ani części budowli (kanalizacji kablowej) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia [...] lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 1409 ze zm. - w skrócie: "P.b.") i ustawy z dnia [...] stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 849 ze zm. - w skrócie: "u.p.o.l.").