Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 30 sierpnia 2017 r., sygn. I SA/Po 376/17

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 30 sierpnia 2017 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Minister Finansów działający przez organ upoważniony - Dyrektora Izby Skarbowej w P. postanowieniem z dnia [...] grudnia 2016r. odmówił P. N. (dalej zwanemu również skarżącym lub wnioskodawcą) wszczęcia postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Skarżący we wniosku o wydanie interpretacji przedstawił, że będący osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce będzie wspólnikiem spółki osobowej, która powstanie z przekształcenia spółki kapitałowej. Spółka osobowa, a także wcześniej spółka kapitałowa, będą mieć siedzibę i miejsce zarządu w Polsce. Spółka osobowa nie będzie spółką komandytowo-akcyjną ani jej następcą prawnym. Tym samym spółka osobowa nie będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Wnioskodawca nie wyklucza, że spółka osobowa może zostać w przyszłości zlikwidowana. Przewiduje się przy tym, że na moment likwidacji w skład majątku spółki osobowej mogą wchodzić m.in. udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabyte jeszcze przed przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową.

W wyniku likwidacji spółki osobowej wnioskodawca otrzyma m.in udziały. Wnioskodawca nie wyklucza, że w zależności od warunków biznesowych, w przyszłości dokona zbycia (całości lub części) udziałów, przy czym zbycie udziałów (całości lub części) nastąpi na rzecz innego podmiotu lub na rzecz spółki zależnej w celu ich dobrowolnego umorzenia za wynagrodzeniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00