Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 sierpnia 2017 r., sygn. I SA/Po 16/17

Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska- Tylewicz (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 02 sierpnia 2017 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do lutego oraz od września do grudnia 2010 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. decyzją z dnia [...] października 2015 r., nr [...] określił A. A. (dalej zwanej również skarżącą) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2010 r. oraz podatek do zapłaty na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm. - dalej w skrócie: "ustawa o PTU").

A. A. w okresie od stycznia do lutego oraz od września do grudnia 2010 r. była zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, a w okresie od marca do sierpnia 2010 r. nie prowadziła działalności gospodarczej. W toku postępowania kontrolnego skarżąca poinformowała o kradzieży oryginałów dokumentów założycielskich oraz dokumentów źródłowych za 2010 r., a także o zgłoszeniu tego faktu na Policję. Mimo trzykrotnych wezwań nie odtworzyła skradzionej dokumentacji księgowej. We wrześniu 2014 r. w związku z czynnościami prowadzonymi wobec B. B. do UKS w P. dostarczono wszystkie dokumenty źródłowe zakupu i sprzedaży oraz prowadzone na ich podstawie ewidencje. Organ I instancji podjął również próbę uzyskania dokumentacji z biura księgowego. C. C. - księgowa skarżącej - zeznała, że przejrzała płytę z danymi archiwalnymi, lecz nie znalazła na niej żadnych ksiąg skarżącej dotyczących 2010 r. Księgowane dokumenty źródłowe były na bieżąco oddawane skarżącej, a deklarację oraz wydruki ksiąg za 2010 r. oddano skarżącej po sporządzeniu deklaracji rocznych. Świadek wyjaśniła, że nie sporządzała protokołu zwrotów dokumentów. Kopie bezpieczeństwa wykonywano na zewnętrzny dysk przeważnie raz w miesiącu po zaksięgowaniu okresu. Świadek stwierdziła, że posiada na komputerze dane za dwa lata wstecz, a gdy potrzebne są starsze dokumenty korzysta z dokumentów klienta. Zawierane umowy nie zobowiązywały świadka do przechowywania dokumentacji przez dłuższy czas. Z uwagi na brak rejestrów VAT za 2010 r. a także dokumentów źródłowych stanowiących podstawę sporządzania deklaracji na ten podatek, weryfikacji kwot podatku należnego i naliczonego dokonano na podstawie materiału dowodowego pozyskanego w toku postępowania kontrolnego. Wykorzystano materiał dowodowy z postępowania kontrolnego przeprowadzonego wobec B. B., złożone przez skarżącą deklaracje VAT-7 za 2010 r. oraz faktury pozyskane od kontrahentów skarżącej. Na podstawie tak zgromadzonych dowodów ustalono, że skarżąca działając pod firmą "F(1)" a następnie pod firmą "F(2)" wystawiła faktury wyszczególnione w tabelach znajdujących się na stronie [...],[...] i [...] uzasadnienia decyzji organu kontroli skarbowej. Faktury zostały wystawione na rzecz "F(3)" B. B., "F(4)" D. D., [...] "F(5)" [...] E. E..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00