Postanowienie WSA w Poznaniu z dnia 1 sierpnia 2017 r., sygn. I SA/Po 1128/16
Prawo pomocy
Starszy referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu - Violetta Mielcarek po rozpoznaniu w dniu 1 sierpnia 2017 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku TP o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie pełnomocnika z urzędu w sprawie ze skargi TP na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego postanawia: oddalić wniosek.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia [...], sygn. akt [...] oddalił skargę TP na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego. Odpis wyroku z uzasadnieniem doręczono skarżącej w dniu [...] [por. k. nr [...] akt sąd.].
Skarżąca TP złożyła sporządzony w dniu [...] na urzędowym formularzu wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
Starszy referendarz sądowy pismem z dnia [...] wezwał skarżąca do uzupełnienia wniosku o przyznanie prawa pomocy na podstawie art. 46 § 1 pkt 4) i art. 252 P.p.s.a. Wezwanie doręczono skarżącej w dniu [...] [k. nr [...] akt sąd.].
Skarżąca w odpowiedzi złożyła uzupełniony na urzędowym formularzu wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie pełnomocnika z urzędu. W uzasadnieniu wniosku podała, że z uwagi na zawiły charakter przedmiotowej sprawy i przymus adwokacki wnosi o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Podała, że udział profesjonalnego pełnomocnika w niniejszej sprawie jest potrzebny i uzasadniony ze względu na skomplikowany charakter sprawy. Skarżąca wskazała, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika z wyboru. Wnioskodawczyni podała, że ze względu na wiek oraz stan zdrowia od kilku lat jest osobą nieaktywną zawodowo. Utrzymuje się z niewielkiej emerytury, która ledwo wystarcza na podstawowe wydatki. Skarżąca wskazała, że w jej małżeństwie obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej i nie prowadzi z mężem wspólnego gospodarstwa domowego. Następnie oświadczyła, że prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z mężem. Skarżąca oświadczyła, że posiada dom jednorodzinny o pow. [...] m2 o wartości ok. [...] oraz łąkę o pow. [...] i las o pow. [...] o wartości [...]. Wnioskodawczyni podała, że nie posiada innych nieruchomości, oszczędności, papierów wartościowych, wierzytelności, przedmiotów o wartości powyżej [...]. Skarżąca wskazała, że ma kredyty, raty kredytów wynoszą [...] miesięcznie. Wnioskodawczyni podała, że otrzymuje emeryturę w wysokości [...] netto. Zobowiązania i stałe wydatki wynoszą: [...], wnioskodawczyni ponosi również wydatki na żywność i inne koszty utrzymania.