Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 2 sierpnia 2017 r., sygn. I SA/Łd 379/17

Interpretacje podatkowe; Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Klimowicz Sędziowie Sędzia NSA Paweł Janicki Sędzia WSA Joanna Tarno (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Przemysław Cieślarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 sierpnia 2017 r. sprawy ze skargi A Spółki z o.o. z siedzibą w W. na indywidualną interpretację Wójta Gminy R. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 5 października 2016 r. do Wójta Gminy R. wpłynął wniosek A Spółki z o.o. w W. (dalej: Spółka) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w sektorze energii odnawialnej, dotyczącą elektrowni wiatrowych od fazy deweloperskiej, poprzez ich budowę, uruchomienie i eksploatację. Spółka jest właścicielem farmy wiatrowej położonej w gminie R., która składa się w sumie z 11 elektrowni wiatrowych oraz infrastruktury towarzyszącej. Farma wiatrowa jest zlokalizowana na gruncie, którego Spółka jest dzierżawcą. Każda z elektrowni (turbin) składa się z żelbetowego fundamentu, wieży (zwanej również masztem) oraz gondoli. Do gondoli każdej z turbin przymocowany jest wirnik z łopatami (rotorem) oraz urządzenia pomiarowe. Gondola stanowi ruchomą część turbiny, będącą tym elementem konstrukcyjnym całej elektrowni, w którym znajdują się elementy takie, jak m.in. łożysko i wał wirnika, przekładnia, łożysko przekładni, hamulec ręczny, sprzęgło, generator wraz z chłodnicą, komputer sterujący, transformator średniego napięcia. Gondola przymocowana jest do wieży na tzw. serwomechanizmie kierunkowania elektrowni, który, połączony z podpiaściem (dużym, zębatym kołem zamontowanym pomiędzy szczytem wieży i gondolą) steruje ruchem obrotowym gondoli. Gondola oraz urządzenia techniczno-elektryczne w niej się znajdujące są elementami wymienialnymi każdej z turbin, co oznacza, że w przypadku np. uszkodzenia jakiegokolwiek elementu techniczno-elektronicznego znajdującego się w gondoli, który uniemożliwia funkcjonowanie turbiny, poszczególne urządzenia techniczno-elektroniczne znajdujące się w gondoli, jak również cała gondola, może zostać wymieniona na inną, bez uszkodzenia konstrukcyjnie pozostałej części turbiny, tj. wieży i fundamentu, na którym wieża jest posadowiona. Wieża stanowi element konstrukcyjnie odrębny od gondoli. Gondolę bez uszczerbku dla turbiny można wymieniać na inną, a nawet wymontować i zastąpić nowym modelem. Gondola jako ruchomość, stanowi odrębny przedmiot obrotu czy też zastawu. Wieża jest stalowym elementem konstrukcji turbiny, którego zadaniem jest podtrzymywanie gondoli oraz układu wirnika na odpowiedniej wysokości nad poziomem gruntu w celu lepszego wykorzystania wiatru. Ponadto w wieży znajduje się drabina i podest ruchomy, który umożliwia dostęp do gondoli osobom obsługującym turbinę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00