Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 31 sierpnia 2017 r., sygn. I SA/Gl 525/17
Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędziowie WSA Wojciech Gapiński (spr.), Paweł Kornacki, Protokolant st. sekr. sąd. Arkadiusz Kmiotek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 sierpnia 2017 r. sprawy ze skargi M. M. na postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie z wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów z [...] nr [...]; 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 340,00 zł (słownie: trzysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w L., działając w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, na podstawie art. 221 i art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239 i art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 210 - dalej O.p.) postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] utrzymał w mocy postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w L., działającego w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, jako organ pierwszej instancji z dnia [...] r. nr [...] odmawiające M. M. (dalej - wnioskodawca lub strona) wszczęcia postępowania w sprawie wniosku z dnia 30 sierpnia 2016 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.
Przedmiotowe postanowienie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe: Wnioskodawca jest wspólnikiem w A. Sp. z o.o. (dalej: Spółka), prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą zasadniczo w zakresie handlu hurtowego rybami, przetworami rybnymi oraz owocami morza. Planowane jest utworzenie spółki komandytowej, w której funkcję komandytariuszy obejmą wszyscy dotychczasowi wspólnicy Spółki (osoby fizyczne), natomiast komplementariuszem będzie Spółka. W ramach wkładu do zawiązywanej spółki komandytowej, zostanie wniesiona aportem całość przedsiębiorstwa Spółki. W następstwie powyższego, środki zgromadzone na kapitale rezerwowym Spółki zostaną przeniesione do majątku utworzonej spółki komandytowej, stając się jej własnością. W dalszym rzędzie, Spółka komandytowa podejmie uchwałę o rozwiązaniu kapitału rezerwowego i przekazaniu go na wypłatę wszystkim wspólnikom spółki komandytowej.