Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 lipca 2017 r., sygn. III SA/Wa 1983/16

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dominik Gajewski, Sędziowie sędzia del. SO Ewa Izabela Fiedorowicz (sprawozdawca), sędzia WSA Anna Wesołowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Staniszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lipca 2017 r. sprawy ze skargi T. z siedzibą w [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

T. sp. z o. o. z siedzibą w W. (dalej powołana także jako skarżąca lub spółka) wnioskiem z 1 lutego 2016 r. wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zapewnienia wyżywienia pracownikom w podróży służbowej oraz ciążących na spółce obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiła stan faktyczny, z którego wynikało, że jest działającą na terytorium Polski spółką należącą do międzynarodowego koncernu produkującego, między innymi, paliwa i środki takie jak oleje i smary dla motoryzacji i przemysłu. T. jest dystrybutorem ww. produktów na rynku polskim. Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, w związku z czym pozostaje płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. W celu wykonywania obowiązków służbowych, pracownicy odbywają podróże służbowe poza miejscem pracy w kraju i za granicą. Pracownikom przysługują diety na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży. Z opisanego stanu faktycznego wynikało dalej, że spółka planuje wprowadzenie nowego systemu rozliczania wydatków, jakie pracownicy ponoszą w trakcie podróży służbowych w tym, między innymi, kosztów wyżywienia. Spółka ma zamiar zrezygnować z wypłacania pracownikom diet na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży służbowej. T. planuje zwracać pracownikom faktycznie poniesione przez nich wydatki na wyżywienie w czasie podróży służbowej, tym samym spółka będzie finansowała bezpośrednio koszty wyżywienia pracowników w czasie podróży służbowej. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że możliwa jest sytuacja, w której spółka zwróci pracownikowi kwotę wydatków na wyżywienie w wysokości przekraczającej limity ustalone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r., poz. 167 ze zm., dalej także jako rozporządzenie). T. będzie zwracała pracownikom jedynie wydatki poniesione na wyżywienie w czasie podróży służbowej, które zostały we właściwy sposób udokumentowane fakturami wystawionymi na spółkę lub paragonami opisanymi przez pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00