Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 lipca 2017 r., sygn. III SA/Wa 2051/16

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Olesińska, sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant starszy referent Grażyna Wojda, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lipca 2017 r. sprawy ze skargi I. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 1 marca 2016 r. nr IPPB3/4510-1038/15-5/JBB w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

I. Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. Inwestycje H. sp. z o.o. z siedzibą w W. (zwana dalej: "Skarżąca") we wniosku z 7 grudnia 2015r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych (zwany dalej: "p.d.p.") w zakresie kosztów uzyskania przychodu przedstawił stan faktyczny/zdarzenie przyszłe: Skarżąca prowadzi projekty inwestycyjne w zakresie nieruchomości polegające na nabywaniu nieruchomości, ich wyremontowaniu i dostosowaniu do potrzeb klientów, a następnie ich sprzedaży. W tym celu zawarła i planuje zawrzeć m.in. z osobami fizycznymi będącymi udziałowcami Spółki umowy pożyczek, których środki pieniężne zostaną przeznaczone na sfinansowanie inwestycji. Umowy te przewidują, że pożyczkodawcom z tytułu udostępnionego kapitału, należne będą odsetki stanowiące sumę odsetek: a) wyrażonych w postaci określonego procentu od udostępnionego kapitału i b) których stopa procentowa jest kalkulowana na podstawie zysku osiągniętego przez Skarżącą z inwestycji (zwane dalej: "odsetkami dodatkowymi").

Skarżąca zakłada, że wysokość odsetek dodatkowych będzie przekraczać wysokość odsetek maksymalnych z art. 359 § 21 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014r. poz. 121, ze zm., zwana dalej: "k.c."). Na moment udzielenia pożyczki przewidywane jest osiągnięcie zysku na projekcie, ale ostateczny jego poziom nie jest znany. Spłaty odsetek podstawowych zawsze są i będą dokonywane z kwotą główną pożyczki (jednym przelewem). Pożyczki dotyczące danego projektu inwestycyjnego spłacane są w tym samym momencie. Wysokość odsetek dodatkowych ustalana jest po zakończeniu projektu, dla wszystkich pożyczek jego dotyczących. Wyliczenie stopy odsetek dodatkowych bazuje na taktycznym zysku osiągniętym przez Spółkę na danym projekcie inwestycyjnym, po potrąceniu udziału w zysku przypadającego na Spółkę. Pozostała część zysku w odniesieniu do kwoty udzielonych pożyczek służy ustaleniu stopy odsetkowej dla odsetek dodatkowych. W przypadku braku zysku z inwestycji pożyczkodawca otrzyma wyłącznie odsetki podstawowe. Pożyczkodawca nie uzyskuje uprawnień z tytułu posiadania udziałów w spółkach, a jedyne uprawnienia z umowy pożyczki do żądania odsetek ustalonych w odpowiedni sposób, spłaty kapitału i fakultatywnego ustanowienia zabezpieczenia z tytułu udzielonej pożyczki. Udział pożyczkodawców w kapitale Skarżącej wynosi od 0,033% do 0,233%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00