Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 lipca 2017 r., sygn. III SA/Wa 2050/16

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędziowie sędzia WSA Włodzimierz Gurba, sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz (sprawozdawca), Protokolant referent Katarzyna Makowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lipca 2017 r. sprawy ze skargi P. sp. z o.o. z siedzibą w W. (poprzednio: A. sp. z o.o.) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 marca 2016 r. nr IPPB3/4510-55/16-3/AG w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej "Skarżąca" lub "Strona") złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych konwersji wierzytelności pożyczkowej na kapitał zakładowy.

Skarżąca opisując zdarzenie przyszłe wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną głównie jako pozostała finansowa działalność usługowa ([...]). W ramach prowadzonej działalności udziela podmiotom znajdującym się we wczesnych fazach rozwoju finansowania w formie pożyczek oraz dokapitalizowania.

Spółka planuje przeprowadzić transakcję z podmiotem, któremu udzielono finansowania w formie pożyczki, polegającą na konwersji wierzytelności z tytułu pożyczki na kapitał zakładowy. Konwersją objęte będą zarówno kapitał pożyczki jak i inne należności uboczne (np. odsetki od pożyczki).

Wskazała, iż podwyższenie jej kapitału zakładowego nastąpi poprzez utworzenie nowych udziałów dla wspólnika, czyli dla niej, które zostaną pokryte wkładem pieniężnym.

Mając powyższe na uwadze Skarżąca zapytała: Czy przedstawiona, przyszła transakcja wywoła skutki w podatku dochodowym od osób prawnych w związku z:

1) konwersją wierzytelności z tytułu kapitału pożyczki na kapitał zakładowy?

2) konwersja wierzytelności z tytułu odsetek od pożyczki na kapitał zakładowy?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00