Postanowienie WSA w Łodzi z dnia 4 lipca 2017 r., sygn. II SA/Łd 483/17
Wstrzymanie wykonania aktu
Dnia 4 lipca 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Sławomir Wojciechowski po rozpoznaniu w dniu 4 lipca 2017 roku na posiedzeniu niejawnym wniosku A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. na decyzję Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Ł. z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie nakazu wniesienia opłaty za nadzór nad zorganizowanym poza gospodarstwami punktem przetwórstwa mleka p o s t a n a w i a: - odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. a.bł.
Uzasadnienie
A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. skierowała do sądu administracyjnego skargę na decyzję [...] Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Ł. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie nakazu wniesienia opłaty za nadzór nad zorganizowanym poza gospodarstwami punktem przetwórstwa mleka.
Jednocześnie z wniesieniem skargi skarżąca wystąpiła do [...] Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Ł. z wnioskiem o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. W uzasadnieniu wniosku jego autor wyjaśnił, że zaskarżoną decyzją [...] Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Ł. utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii w K. z dnia [...], nr [...], zobowiązującą stronę do wniesienia opłaty stanowiącej należność budżetową o charakterze publiczno-prawnym w wysokości 2.160 zł. Dalej strona dostrzegła, iż w dniu 13 marca 2017 roku wniosła skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 13 grudnia 2016 roku w sprawie o sygn. akt II SA/Łd 771/16. Skarga kasacyjna została wniesiona w sprawie, w której organ zobowiązał skarżącą do wniesienia opłaty stanowiącej należność budżetową o charakterze publicznoprawnym z tytułu czynności wykonywanych przez organ na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku o Inspekcji Weterynaryjnej (tekst jedn. Dz. U. z 2015 roku, poz. 1482 ze zm.). Zasadniczy zakres wykonywanych przez organ czynności i zasady wymierzenia opłaty w niniejszej sprawie zbieżne są z zakresem tych czynności i zasadami, które były podstawą do wniesienia skargi kasacyjnej. Zarzut podniesiony przez stronę związany jest z niewłaściwym zastosowaniem przepisów prawa materialnego stanowiących podstawę wymierzanych przez organ opłat (przepisów ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej oraz rozporządzenia wydanego na ich podstawie). Tym samym w interesie skarżącej jest uzyskanie wstrzymania wykonania decyzji z uwagi na to, że zainicjowała postępowanie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym zmierzające do uzyskania wyroku, w którym Sąd dokona oceny prawnej zastosowania przepisów prawa materialnego, które stanowią podstawę do rozstrzygnięcia również sprawy objętej niniejszym postępowaniem. Brak wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji będzie skutkował wykonaniem decyzji, na której ocenę - przez Wojewódzki Sąd Administracyjny - może mieć wpływ rozstrzygnięcie wydane w związku z wniesieniem skargi kasacyjnej, przy czym nie można wykluczyć, że rozstrzygnięcie nie będzie zgodne z wnioskiem skarżącej.