Wyrok WSA w Lublinie z dnia 18 lipca 2017 r., sygn. II SA/Lu 291/17
Ochrona środowiska
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędziowie WSA Jacek Czaja (sprawozdawca), NSA Witold Falczyński, Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 lipca 2017 r. sprawy ze skargi R. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie ustalenia dopuszczalnego poziomu hałasu I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz R. D. 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] lutego 2017 r., znak: [...], po rozpoznaniu odwołania R. D. (dalej: skarżący), utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta L. z dnia [...] stycznia 2017 r., znak: [...], o umorzeniu postępowania administracyjnego w sprawie ustalenia dopuszczalnego poziomu hałasu emitowanego do środowiska z Pubu "[...]", przy ul. [...] w L., w trakcie odbywających się w obiekcie imprez okolicznościowych, połączonych z występami zespołu muzycznego.
W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia Kolegium wyjaśniło, że w dniu [...] września 2016 r. pracownicy Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska (dalej także: WIOŚ) przeprowadzili kontrolę, w wyniku której stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych poziomów hałasu w Pubie "[...]". W tym dniu, jak wskazał organ, odbywała się impreza z cyklu "Jazz u [...]", na którą Prezydent Miasta L. wydał stosowną zgodę. Zgodnie z umową nr [...], zawartą w dniu [...] lipca 2016 r, pomiędzy Gminą L. a A. M., prowadząca działalność Pub "[...]" (dalej: przedsiębiorca) organizacja wydarzenia "Jazz u [...]" w terminach: 12 i 26 sierpnia oraz 2 i 16 września 2016 r. na terenie przy ul. [...] w L. została zlecona przez miasto L.. Wydarzenie polegało na organizacji spotkań z improwizowaną muzyką na żywo oraz koncertów powiązanych z projekcją filmów. Zdaniem organu pierwszej instancji, ze względu na to, że impreza odbywała się na podstawie zgody udzielonej przez organ samorządu terytorialnego, co stanowi wyjątek, o jakim mowa w art. 156 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2016 r. poz. 672 ze zm.; dalej także: u.p.o.ś.), nie miał zastosowania w sprawie przepis art. 343 ust. 1 u.p.o.ś., który stanowi, że kto narusza zakaz używania instalacji lub urządzeń nagłaśniających określony w art. 156 ust 1 tej ustawy, podlega karze grzywny. Mając powyższe na uwadze organ pierwszej instancji opisaną na wstępie decyzją umorzył postępowanie w rozpoznawanej sprawie jako bezprzedmiotowe, na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.; dalej: k.p.a.).