Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 lipca 2017 r., sygn. I SA/Kr 533/16

Podatek akcyzowy

 

|Sygn. akt I SA/Kr 533/16 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 10 lipca 2017 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Wiesław Kuśnierz, Sędziowie: WSA Paweł Dąbek (spr.), WSA Piotr Głowacki, Protokolant: Katarzyna Krawczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 czerwca 2017 r., ze skargi J.K., na decyzję Dyrektora Izby Celnej, z dnia 26 lutego 2016 r. Nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego od kwietnia do grudnia 2010 r., - skargę oddala -

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 26 lutego 2016r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia 20 października 2015r., określającej J.K. (dalej: skarżący) zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za miesiące od kwietnia do grudnia 2010r.

W uzasadnieniu decyzji w pierwszej kolejności organ podał, że w sprawie nie doszło do przedawnienia zobowiązań podatkowych za okres od kwietnia do listopada 2010r. W dniu 10 listopada 2010r. wszczęte zostało bowiem postępowanie karne skarbowe, dotyczące skarżącego, w zakresie podatku akcyzowego za okres objęty decyzją organu I instancji. Tym samym okres przedawnienia został zawieszony z dniem wszczęcia tego postępowania. Skarżący oraz jego pełnomocnik, zostali zawiadomieni o zawieszeniu biegu przedawnienia.

Przechodząc do merytorycznego rozpoznania sprawy, organ przytoczył treść adekwatnych przepisów prawa. Wskazał następnie, że skarżący w okresie objętym postępowaniem, prowadził działalność w zakresie usług transportowych oraz w zakresie detalicznego handlu paliwami na dwóch dzierżawionych stacjach paliw. W badanych miesiącach, skarżący nabywał paliwo od kilku podmiotów, w tym od firmy C sp. z o.o. Była ona jednak wykorzystywana przez grupę przestępczą, zaś jej działalność polegała na dokumentowaniu nabycia paliwa fikcyjnymi fakturami zakupu (dot. faktur od firm: B. Sp. z o.o., H. Sp. z o.o. i W. Izba [...] sp. z o.o.), a następnie sprzedaży produktów ropopochodnych, w tym odbarwionego oleju opałowego. Działalność tej spółki była wspomagana organizacyjnie oraz nadzorowana przez osoby kierujące procederem odbarwiania oleju opałowego. Również wskazane powyżej trzy firmy będące fakturowymi dostawcami paliwa do C. sp. z o.o., były pod ścisłym nadzorem osób zajmujących się procesem odbarwiania oleju opałowego. C. sp. z o.o. w 2010r. nie była zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego i nie składała deklaracji dla tego podatku. W stosunku do spółki nie zostały wydane decyzje w zakresie podatku akcyzowego. Faktury oraz inne dokumenty wystawiane przez C. sp. z o.o. na rzecz różnych podmiotów (z wyjątkiem H. sp. z o.o.) dokumentowały rzeczywiste zdarzenia gospodarcze, tj. transport i dostawę produktów ropopochodnych sprzedawanych następnie jako paliwa silnikowe do napędu pojazdów. Szczegółowo opisano działalność grupy przestępczej, w której zaangażowane były B. Sp. z o.o., H. Sp. z o.o. i W. Izba [...] sp. z o.o., które wystawiały na rzecz C. sp. z o.o. fikcyjne faktury na sprzedaż paliwa. W konsekwencji od paliwa nabywanego przez skarżącego od C. sp. z o.o., które "dokumentacyjnie" miało pochodzić od wyżej wskazanych spółek, a faktycznie było niewiadomego pochodzenia, akcyza nie została zapłacona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00