Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 lipca 2017 r., sygn. I SA/Kr 309/17
Interpretacje podatkowe
|Sygn. akt I SA/Kr 309/17 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 12 lipca 2017 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Piotr Głowacki, Sędziowie: WSA Inga Gołowska, WSA Wiesław Kuśnierz (spr.), Protokolant: specjalista Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lipca 2017 r., sprawy ze skargi J.K. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 3 stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz skarżącego koszty postępowania w kwocie 200 zł (dwieście złotych).
Uzasadnienie
J.K. (dalej: Wnioskodawca, Skarżący) zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej, działającego z upoważnienia Ministra Finansów i Rozwoju (dalej: organ) z wnioskiem z dnia 20 października 2016 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
Przedstawił następujący stan faktyczny (według organu: zdarzenie przyszłe):
Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim od 11 marca 2006 r. Aktem notarialnym z 31 sierpnia 2012 r. małżonkowie rozszerzyli wspólność ustawową. Na podstawie tego aktu Wnioskodawca został wpisany do księgi wieczystej lokalu mieszkalnego jego małżonki, który nabyła przed zawarciem związku małżeńskiego. Następnie, 22 września 2016 r., małżonkowie zawarli w formie aktu notarialnego umowę sprzedaży ww. nieruchomości.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Jakie w podatku dochodowym od osób fizycznych są skutki podatkowe sprzedaży przez Wnioskodawcę ww. nieruchomości ?
Wnioskodawca przedstawiając własne stanowisko w sprawie wskazał, że jego przychód uzyskany z tytułu sprzedaży ww. nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ włączenie do majątku małżonków w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka nie jest nabyciem tej nieruchomości przez drugiego małżonka w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.; obecnie t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032, ze zm.; dalej: u.p.d.o.f.). Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie stanowi zdarzenia prawnopodatkowego, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. i jest tylko inną formą zbywalnego prawa do lokalu, a nie nowym nabyciem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right