Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 lipca 2017 r., sygn. III SA/Gl 364/17

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Kandut (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędzia WSA Iwona Wiesner, Protokolant St. ref. Izabela Maj-Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lipca 2017 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K., na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w zw. z art. 21 § 1 pkt 1 i § 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm., dalej : O.p.) oraz art. 8 ust. 2 pkt 4, art. 10 ust. 1 i ust. 10, art. 13 ust. 1 pkt 1, art. 21 ust. 1 pkt 1 i 2, art. 86 ust. 1 pkt 9 i ust. 2, art. 88 ust. 1, art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (j.t.: Dz. U. z 2011 r. nr 108, poz. 626 ze zm., dalej: u.p.a.), po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w R. z [...] r. nr [...]określającej M. S. - prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą: "A" M. S. w G. - zobowiązanie w podatku akcyzowym za [...]r. w wysokości [...] zł, utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Decyzje wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

W wyniku kontroli podatkowej przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w R. w przedsiębiorstwie "A" M.S. w zakresie podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej od oleju napędowego za okres od [...] do [...]r., której ustalenia opisano w protokole z [...] r. nr [...], stwierdzono, że kontrolowany w [...] r. m.in. dokonał zakupu [...] litrów oleju napędowego od ""B"" Sp. z o. o. w T.. Olej ten nabywca wykorzystał do celów własnej działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług transportowych (tankowanie do TIR-ów). Na podstawie wydruków z rejestrów zakupów VAT spółki "B" organ ustalił, że spółka ta nabywała olej napędowy m.in. od firmy "C" sp. z o.o. w W.. Ustalenia Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w L. w firmie "C" pokazały, że w rzeczywistości nie zajmowała się ona handlem paliwem, lecz była zaangażowana w proceder wystawiania nierzetelnych faktur. Sprawami gospodarczymi spółki "C" faktycznie zajmowały się osoby z grupy przestępczej. Grupa ta organizowała transport i nabywała wewnątrzwspólnotowo olej napędowy i benzynę w składach podatkowych mających siedzibę na terytorium innych państw członkowskich, a następnie wprowadzała do obrotu na terenie kraju. Spółka "C" nie była zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego, nie składała deklaracji akcyzowych. W rzeczywistości nie była dysponentem nabywanego wewnątrzwspólnotowo towaru, a dane tej spółki służyły wyłącznie do wyłudzania podatku VAT. Faktury VAT od tej spółki, w tym wystawione dla "B" sp. z o.o., w rzeczywistości nie dokumentowały faktycznego obrotu towarem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00