Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Po 78/17
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia i zwrotu nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy pożyczki I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] na rzecz strony skarżącej kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego [...], decyzją z dnia 03 sierpnia 2016 r., nr [...], odmówił X. sp. z o.o. s.k.a. (dalej zwanej również skarżącą) stwierdzenia i zwrot wraz z odsetkami nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych zapłaconym przez A. sp. z o.o. B. s.k.a. (obecnie skarżącą) od umowy pożyczki z dnia 26 maja 2014 r.
Organ I instancji wyjaśnił, że otrzymał wniosek skarżącej o stwierdzenie nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych we wskazanym powyżej zakresie. W uzasadnieniu wniosku podniesiono, że dnia 26 maja 2014 r., A. sp. z o.o. B. s.k.a. zawarła z J. J. umowę pożyczki na kwotę [...]zł. Wskazana ostatnio osoba na moment udzielenia pożyczki był wspólnikiem wskazanej spółki. Umowa pożyczki została zawarta w zwykłej formie pisemnej. Skarżąca podniosła, że zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. nr 101 poz. 649 ze zm. - dalej w skrócie: "ustawa o PCC"), udzielenie pożyczki jest zmianą umowy spółki. W związku z tym podatnik w dniu 23 czerwca 2014 r. zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych od kwoty pożyczki wraz z odsetkami za zwłokę w wysokości [...] zł. Podatnik złożył deklarację PCC-3 oraz czynny żal, gdyż zapłacił podatek po upływie ustawowego terminu 14 dni. Skarżąca podniosła, że podatek od czynności cywilnoprawnych był nienależnie pobrany, ponieważ zwolnione z opodatkowania tym podatkiem są pożyczki udzielane przez wspólnika spółce kapitałowej. W ocenie skarżącej pożyczka udzielona wspólnika przez podatnikowi powinna być zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o PCC będącego implementacją art. 5 ust. 1 lit. a) w zw. z art. 4 lit. i) dyrektywy rady 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz. U. UE. nr 46 poz. 11 - dalej w skrócie: "dyrektywa 2008/7"). W ocenie skarżącej przepisy ustawy o PCC, dotyczące opodatkowania umowy spółki i jej zmiany w odniesieniu do spółki komandytowo - akcyjnej, są niezgodne z prawem UE, a ściśle z art. 2 ust. 1 lit. b) i c) dyrektywy 2008/7. Zgodnie z powyższymi przepisami spółka komandytowa - akcyjna jest spółką kapitałową na potrzeby podatku od gromadzenia kapitału.