Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Po 1686/16

Podatkowe postępowanie; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 maja 2017 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2010 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego P. - [...], wydaną na skutek ponownego rozpoznania sprawy decyzją z dnia 07 grudnia 2015 r., nr [...] określił M. M. (dalej zwanemu również skarżącym) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2010 r. z tytułu uzyskanego dnia 26 kwietnia 2010 r. przychodu z odpłatnego zbycia wynoszącego 1/3 udziału w nieruchomości.

Skarżący dnia 26 kwietnia 2010 r. na mocy aktu notarialnego rep. A nr [...] zbył udział 1/3 części nieruchomości położonej w P., obręb [...], Os. X., obejmującej działki nr [...] oraz [...] za kwotę [...]zł. Sprzedaży dokonano przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie. Dnia 07 maja 2010 r. złożono oświadczenie o przeznaczeniu uzyskanego przychodu w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm. - dalej w skrócie: "ustawa o PDOF") w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Dnia 24 czerwca 2014 r., skarżący w związku z prowadzonymi przez organ I instancji postępowaniami złożył 181 kolejno ponumerowanych dokumentów potwierdzających poniesione wydatki. W oparciu o przedłożone dokumenty za wydatkowaną w ramach ulgi z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o PDOF uznano kwotę [...]zł. Za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe nie uznano wydatków w łącznej kwocie [...]zł - z uwagi na brak możliwości ich zakwalifikowania jako poniesione na cele, o których mowa w przywołanym ostatnio przepisie. W ocenie organu I instancji ustawa o PDOF nie definiuje pojęć budowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy, remontu i modernizacji własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Dopuszczalne jest więc posiłkowanie się regulacjami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. nr 156, poz. 778). Powołane rozporządzenie wydano na podstawie art. 27a ust. 19 ustawy o PDOF, w związku z odliczeniami od podatku wydatków na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego jednak w ocenie organu I instancji przepisami tego rozporządzenia można również kierować się w zakresie wydatków na remont lub modernizację w ramach zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o PDOF. Zaznaczono również, że dnia 30 czerwca 2014 r., skarżący przedłożył 209 kolejno ponumerowanych dokumentów potwierdzających poniesione wydatki. Za wydatki objęte zwolnieniem przyjęto wydatki w kwocie [...]zł. Ponadto za koszt odpłatnego zbycia przyjęto wydatek na usługę pośrednictwa w sprzedaży oraz opłaty za czynności notarialne w łącznej kwocie [...]zł. Za wydatki objęte zwolnieniem nie uznano wydatków w kwocie [...]zł z uwagi na brak możliwości zakwalifikowania ich jako wydatków poniesionych na cele objęte ulgą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00