Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Łd 422/17

Interpretacje podatkowe; Budowlane prawo; Podatki inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki (spr.) Sędzia NSA Bogusław Klimowicz Protokolant: St. sekretarz sądowy Agnieszka Kerszner po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi A Spółka z o.o. z siedzibą w K. na interpretację Wójta Gminy D. z dnia [...] w przedmiocie przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 30 grudnia 2016r. do Urzędu Gminy D. wpłynął wniosek A z siedzibą w K. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest spółką kapitałową, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania i obrotu energią elektryczną z odnawialnych źródeł. Skarżąca jest właścicielem farmy wiatrowej usytuowanej na terenie Gminy D., oznaczonej wewnętrznie jako B Farma wiatrowa Skarżącej składa się z turbin wiatrowych oraz infrastruktury towarzyszącej. Na poszczególne turbiny składają się elementy budowlane, tj. fundamenty, wieże oraz urządzenia techniczne w postaci gondoli. Gondola stanowi część turbiny, w której znajdują się elementy techniczno-elektroniczne, tj. łożysko i wał wirnika, przekładnia, łożysko przekładni, hamulec, sprzęgło, generator wraz z chłodnicą, skrzynia biegów, komputer sterujący, rozdzielnia elektryczna, instalacja alarmowa, instalacja zdalnego sterowania. Równocześnie do gondoli każdej z turbin przymocowany jest wirnik składający się z łopat połączonych piastą. Łopaty, poruszane przez wiatr, wprawiają w ruch obrotowy piastę, która jest połączona z wałem napędowym, zwiększającym prędkość obrotową osi. Energia mechaniczna jest przenoszona z przekładni do generatora elektrycznego, który przekształca ją w energię elektryczną niskiego napięcia, która za pomocą transformatora jest przekształcana w energię elektryczną średniego napięcia, przekazywaną następnie do transformatora gdzie jest przekształcana w energię elektryczną wysokiego napięcia, a następnie przekazywana do dystrybucyjnej sieci elektroenergetycznej operatora. Gondola wraz w wirnikiem stanowią elementy wymienialne każdej turbiny co oznacza, iż w przypadku uszkodzenia jakiegokolwiek elementu techniczno- elektronicznego znajdującego się w gondoli lub wirniku, może ona zostać wymieniona na inną, bez uszkodzenia konstrukcji pozostałej części turbiny, tj. wieży i fundamentów. Równocześnie gondola jak i wirnik po zdemontowaniu może być użyta do wytwarzania energii wiatru w innej lokalizacji. Wieża stanowi stalowy element konstrukcyjny turbiny, który podtrzymuje gondolę oraz układ wirnika na wysokości pozwalającej na wykorzystanie wiatru do wytwarzania energii elektrycznej. Natomiast fundament stanowi element konstrukcyjny z żelbetu przekazujący na podłoże gruntowe całość obciążeń posadowionych na nim obiektów. Fundament swoją masą zapewnia stateczność całej konstrukcji i przekazuje obciążenia na podłoże gruntowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00