Wyrok WSA w Kielcach z dnia 27 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Ke 300/17
Podatek od nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak, Sędzia WSA Ewa Rojek, Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Szyszka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi K.Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości na 2013 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
I SA/Ke 300/17
UZASADNIENIE
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. ("SKO", "Kolegium") decyzją z [...] r. nr [...] utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy K. z [...] r. nr [...] w sprawie określenia K. Sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w K. (Spółka) wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2013 r. w kwocie 307 984 zł.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w dniu 26 lipca 2013 r., Spółka złożyła korektę deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2013. Wyjaśniła, że przyczyną korekty jest fakt, że postanowieniem Sądu Rejonowego w K. z dnia 25 czerwca 2013 r., został zmieniony sposób prowadzenia postępowania upadłościowego w stosunku do podatnika (Spółki) z postępowania z możliwością zawarcia układu na postępowanie obejmujące likwidację majątku upadłego. Powyższe w ocenie podatnika powoduje, że od lipca 2013 r., Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest przedsiębiorcą.
Nie zgadzając się ze złożoną korektą deklaracji, Burmistrz Miasta i Gminy K. określił Spółce wysokość zobowiązania podatkowego na rok 2013 w kwocie wynikającej z pierwotnej deklaracji.
Utrzymując w mocy decyzję organu pierwszej instancji Kolegium wskazało, że kwestią sporną w niniejszej sprawie jest ustalenie czy będące w posiadaniu Spółki grunty budynki i budowle znajdują się w posiadaniu przedsiębiorcy. Organ powołał art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.) dalej "u.p.o.l." zawierający definicję gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz wskazał, że jedynym kryterium decydującym o zaliczeniu gruntów, budynków czy budowli do związanych z działalnością gospodarczą jest fakt ich posiadania przez przedsiębiorcę. Jednocześnie organ powołał definicję przedsiębiorcy określoną w art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Stwierdził, że Spółka została utworzona w celu prowadzenia działalności gospodarczej, co wynika z odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, należy zatem uznać ją za przedsiębiorcę. Statusu tego w ocenie Kolegium nie zmieniło ogłoszenie upadłości, bowiem skutkiem ogłoszenia upadłości jest utrata zarządu nad majątkiem, natomiast upadły nie traci ani zdolności prawnej, ani zdolności do czynności prawnych (185 Prawa upadłościowego i naprawczego). Nie zmienia się jego status prawny - w dalszym ciągu pozostaje podatnikiem i przedsiębiorcą, może nadal prowadzić działalność gospodarczą (np. po uzyskaniu zgody rady wierzycieli lub po decyzji sądu), albo nie wykonywać faktycznie działalności gospodarczej przez jakiś czas. W ocenie Kolegium dopiero ustanie bytu prawnego Spółki (rozwiązanie, likwidacja) i wykreślenie jej z Krajowego Rejestru Sądowego spowoduje, że przestanie być ona przedsiębiorcą.