Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 czerwca 2017 r., sygn. III SA/Gd 368/17

Pomoc społeczna

 

Dnia 22 czerwca 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak, Sędziowie Sędzia NSA Anna Orłowska, Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Kinga Czernis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi N. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 1 marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie specjalistycznych usług opiekuńczych uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia 13 stycznia 2017 r. nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 13 stycznia 2017 r., nr [...] Prezydent Miasta przyznał na wniosek N. L. jej dziecku - D. Ż. odpłatne częściowo specjalistyczne usługi opiekuńcze, w zakresie opieki zleconej przez lekarza od dnia 16 stycznia 2017 r. do dnia 20 stycznia 2017 r. w wymiarze 5 godzin tygodniowo oraz od dnia 23 stycznia 2017 r. do dnia 30 czerwca 2017 r. w wymiarze 4 godzin tygodniowo. Nadto ustalił procentową odpłatność za jedną godzinę usługi w dni robocze w wysokości 3,50% co po przeliczeniu stanowi 1,26 zł. Pełny koszt jednej godziny usługi wynosi 36,00 zł. W decyzji wskazano, że usługi opiekuńcze będą świadczone przez Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w T., ul. [...].

Odwołanie od powyższej decyzji wniosła N. L. domagając się ponownego rozpatrzenia sprawy.

Podniosła, że zgodnie z zaleceniem lekarza specjalisty jej syn powinien realizować zajęcia w wymiarze 20 godzin tygodniowo. Odwołująca się wskazała, że oczekuje zmiany decyzji w tym zakresie. Ponadto, w decyzji nie określono zakresu specjalistycznych usług, co stanowi naruszenie art. 50 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej.

Decyzją z dnia 1 marca 2017 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu wskazano, że w myśl przepisów art. 50 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić (ust. 2). Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem (ust. 3). Specjalistyczne usługi opiekuńcze są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym (ust.4). Ośrodek pomocy społecznej przyznając usługi opiekuńcze, ustala ich zakres, okres i miejsce świadczenia (ust. 5). Zgodnie z art. 50 ust. 6 tej ustawy, rada gminy określa w drodze uchwały szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00