Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 maja 2017 r., sygn. I SA/Wr 80/17
Podatek dochodowy od osób prawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Sędziowie: sędzia WSA Marta Semiczek, sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska, Protokolant: Paweł Poźniak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 maja 2017 r. sprawy ze skargi Wyższej Szkoły Bankowej we W. na interpretacje indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] września 2016 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych: oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest indywidualna interpretacja udzielona "A" we W. przez Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego w imieniu Ministra Finansów z [...] 2016 r., a dotycząca prawa do zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. - o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm., dalej u.p.d.o.p.).
Wnosząc o interpretację strona podała, że posiada status uczelni niepublicznej w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 ze zm., dalej: p.s.w.) i prowadzi studia I i II stopnia oraz studia podyplomowe. Jej organem założycielskim jest osoba prawna niebędąca państwową ani samorządową osobą prawną. Skarżąca posiada osobowość prawną i jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Ponadto korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p., przeznaczając oraz wydatkując uzyskiwane dochody na cele statutowe (działalność oświatowa).
Skarżąca planuje dalszy rozwój działalności w tej dziedzinie poprzez przejęcie innej uczelni niepublicznej (dalej: Uczelnia), co nastąpi w trybie art. 25 w związku z art. 20-24 p.s.w. Dzięki przejęciu Uczelni, strona zwiększy zakres i skalę działalności statutowej. W związku planowanym z połączeniem Uczelnia utraci swój byt prawny, a jej aktywa i zobowiązania przejmie skarżąca, kontynuując dotychczasową działalność oświatową. W tym celu strona zakupiła 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będącej organem założycielskim Uczelni (dalej: Spółka), której działalność ograniczona jest wyłączenie do funkcji organu założycielskiego Uczelni. Zakup udziałów Spółki pozwolił przejąć nad nią kontrolę właścicielką, co z kolei umożliwi połączenie skarżącej z Uczelnią. Skarżąca przywołała art. 17 ust. 1 pkt 4; ust. 1a; ust. 1b u.p.d.o.p. (zastrzegając, że w opisanym zdarzeniu przyszłym nie wystąpi wyjątek opisany w ust. 1c ww. przepisu). Z norm tych wywodziła, że warunkiem zwolnienia dochodów skarżącej wykorzystanych na zakup udziałów Spółki jest: 1) przeznaczenie ich na cele statutowe, co wystąpiło, gdyż dochody te były dotychczas przeznaczane w całości na cele statutowe; 2) wydatkowanie uzyskanych dochodów na cele statutowe, czyli zgodnie z zadeklarowanym uprzednio przeznaczeniem, bez względu na termin jaki mija pomiędzy uzyskaniem dochodu, przeznaczeniem oraz wydatkowaniem na cele statutowe - zagadnienie to strona uznała za kluczowe dla rozstrzygnięcia rozpoznawanej sprawy.