Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 maja 2017 r., sygn. V SA/Wa 1408/16
Podatek akcyzowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA - Dorota Mydłowska (spr.), Sędzia WSA - Marek Krawczak, Sędzia WSA - Jadwiga Smołucha, Protokolant - spec. Mariusz Dzierzęcki, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2017 r. sprawy ze skargi [...] S. A. w Warszawie na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego; oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] października 2015 r. (data wpływu 3 listopada 2015 r.) [...] S.A. zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w [...], upoważnionego do wydawania interpretacji przez Ministra Finansów o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie uznania procesu za "proces mineralogiczny" i prawa do zwolnienia od akcyzy zużywanej energii elektrycznej.
[...] Spółka Akcyjna z siedzibą w [...] (dalej: "Spółka", ‘’Skarżąca’’) podniosła, iż jest producentem różnych rodzajów cementu. Od 1995 r. należy do międzynarodowego koncernu [...] z siedzibą w [...], znajdującego się w gronie największych producentów materiałów budowlanych na świecie, prowadzącego produkcję w ponad 2100 zakładach, zlokalizowanych w 25 krajach. [...] S.A. jest dzisiaj nowoczesną firmą posiadającą dwa zakłady produkcyjne - cementownie: jeden w [...] (dalej: "Zakład [...]" lub "[...]") i drugi w [...] (dalej: "Zakład [...]" lub "[...]"). Jednocześnie, Spółka posiada składy producenta cementu umiejscowione w [...], [...],[...] i [...]. Do składów tych cement jest transportowany z cementowni należących do Spółki w celu zapewnienia większej dostępności jej produktów dla klientów.
Spółka we wniosku wskazała, że produkuje cement z pozyskiwanych surowców mineralnych, w oparciu o metodę suchą (Zakład [...]) oraz w oparciu o metodę mokrą (Zakład [...]). Maszyny i urządzenia biorące udział w procesie produkcyjnym zainstalowane w [...] i [...] są zasilane energią elektryczną, która jest zużywana na każdym etapie procesu produkcji cementu. W celu właściwego prowadzenia tych procesów w obu zakładach Spółki wykorzystywane są urządzenia, takie jak wentylatory, dmuchawy, instalacje wody obiegowej, instalacje sprężonego powietrza, szafy sterownicze, rozdzielnice i wiele innych, w których wykorzystywana jest przemiana energii elektrycznej na inne rodzaje energii niezbędne do pełnego i właściwego prowadzenia oraz monitorowania procesu technologicznego. Pominięcie któregokolwiek etapu procesu technologicznego i związanych z nim czynności spowodowałoby jego przerwanie i uniemożliwiłoby wyprodukowanie cementu jako produktu gotowego do sprzedaży dla klienta. Spółka podkreśliła, że proces produkcji cementu jest procesem ciągłym, realizowanym całodobowo. Oznacza to, że energia elektryczna jest wykorzystywana nie tylko w procesach opisanych powyżej, ale również do oświetlenia i ogrzewania pomieszczeń, hal i warsztatów, w których czynności wykonują pracownicy obsługujący lub nadzorujący przebieg procesu technologicznego.