Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 maja 2017 r., sygn. I SA/Po 1091/16
Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 maja 2017 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń, luty oraz poszczególne miesiące od kwietnia do grudnia 2010 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w [...], decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...], określił S(1) sp. z o.o. z siedzibą we M(1) (dalej zwanej również skarżącą bądź spółką) kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za miesiące styczeń, luty, kwiecień, maj, lipiec, sierpień wrzesień, październik oraz listopad 2011 r. Wskazaną decyzją określono również wysokość zobowiązania podatkowego skarżącej za grudzień 2011 r., oraz kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za czerwiec 2011 r., do przeniesienia na następny okres.
W zakresie podatku naliczonego organ kontroli skarbowej ustalił, że skarżąca dokonała odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług gastronomicznych i noclegowych. Zgodnie zaś z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. Z uwagi na powyższe skarżąca nie miała prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących nabycie usług gastronomicznych i noclegowych. Spółka dokonała ponadto odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej tytułem imprezy integracyjnej dla pracowników. Do faktury tej nie przedłożono listy uczestników z ich podpisami ani zakresu świadczonej usługi. W ocenie organu I instancji skarżąca nie udokumentowała związku tego wydatku z czynnościami opodatkowanymi, z uwagi na co nie przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right