Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 10 maja 2017 r., sygn. I SA/Łd 97/17

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Sędziowie: Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski Sędzia NSA Paweł Janicki (spr.) Protokolant: St. sekretarz sądowy Dominika Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2017 r. sprawy ze skargi [...] z siedzibą w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku od nieruchomości za okres od listopada 2013 r. do maja 2016 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S., zaskarżoną decyzją z [...] r. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy K. z [...] r., którą odmówiono A w K. umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku od nieruchomości za okres od listopada 2013 r. do maja 2016 r. w kwocie 62 645 zł wraz z odsetkami a także odsetek od zaległości podatkowej z tytułu podatku od nieruchomości za okres 10 lat.

A w K. wniosła alternatywnie o umorzenie w całości zaległości podatkowej z tytułu podatku od nieruchomości za okres od listopada 2013 r. do maja 2016 r. wraz z odsetkami ewentualnie umorzenie w całości odsetek od zaległości podatkowej z tytułu podatku od nieruchomości za okres 10 lat. Swoje żądanie podatnik wywodzi z art. 67a ust. 1 pkt 3 o.p.

Za zasadnością wniosku zdaniem strony przemawia silne powiązanie A z wsią, jej mieszkańcami oraz trwające od kilku lat problemy finansowe. Względy społeczne przemawiają za dalszym istnieniem A. W jej posiadaniu znajduje się dokumentacja pracownicza, potrzebna do uzyskania uprawnień emerytalnych. Jednym z powodów trudnej sytuacji finansowej jest brak możliwości wyegzekwowania czynszu za bezumowne zajmowanie lokalu handlowego. Sytuacja ta trwa od października 2013 r. Mimo rozwiązania umowy najmu, przedsiębiorca nie opuścił lokalu. Będąca w posiadaniu A jedna nieruchomość zabudowana, stanowiąca dwa lokale handlowe, nie przynosi dochodów. Od trzech lat prowadzone jest wobec wnioskodawcy postępowanie egzekucyjne i z tego też powodu wszelkie środki przekazywane są na rachunek komornika. Za uznaniem spełnienia przesłanki ważnego interesu podatnika przemawia brak środków finansowych w związku z pozbawieniem spółdzielni części majątku (licytacja nieruchomości położonej w K.). Odmowa umorzenia zaległości podatkowej spowoduje utratę ostatniej nieruchomości w drodze licytacji i przyczyni się do likwidacji A. Nieruchomość ta stanowi współwłasność gminy i podatnika. Zabudowana jest budynkiem sali gimnastycznej przy szkole w K., uniemożliwiając przez to wnioskodawcy prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Ponadto wobec A prowadzonych było wiele postępowań egzekucyjnych. Wierzytelności przysługujące wnioskodawcy z tytułu umów najmu zostały zajęte. Z powodu braku środków finansowych, od listopada 2013 r. do czerwca 2016 r. jedyny pracownik - prezes A - nie otrzymywał wynagrodzenia. Podatnik wyjaśnił, że w związku ze sprzedażą nieruchomości umowy najmu nie są wiążące.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00