Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 maja 2017 r., sygn. I SA/Lu 273/17

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Wałejko (sprawozdawca) Sędziowie WSA Grzegorz Grymuza WSA Ewa Kowalczyk Protokolant Specjalista Julita Kula po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 maja 2017 r. sprawy ze skargi J. N. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. P. z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej (organ), po rozpatrzeniu odwołania J. N. (podatnik, skarżący), utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] wydaną po wznowieniu postępowania, o odmowie uchylenia decyzji ostatecznej tego organu z dnia [...] określającej skarżącemu zobowiązanie w podatku akcyzowym za maj 2009 r. w kwocie [...] zł.

Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie sprawy.

W dniu [...] sierpnia 2016 r. do organu wpłynął wniosek podatnika o wznowienie postępowania zakończonego ostateczną decyzją Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] na podstawie art. 240 § 1 pkt 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.), z uwagi na to, że 2 czerwca 2016 r. zapadło orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie sygn. akt C-418/14 R. przeciwko Dyrektorowi Izby Celnej.

Po wznowieniu postępowania organ stwierdził zaistnienie przesłanki z art. 240 § 1 pkt 11 Ordynacji podatkowej i jednocześnie odmówił uchylenia decyzji ostatecznej, z uwagi na niemożność wydania nowej decyzji orzekającej co do istoty sprawy z powodu upływu terminu przedawnienia z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej (art. 245 § 1 pkt 3 lit. b Ordynacji podatkowej).

Podatnik złożył odwołanie od tej decyzji, w którym uzasadniał, że uiszczony przez niego podatek przerodził się w nadpłatę, która powstała na skutek wyroku TSUE w sprawie sygn. akt C-418/14 i zgodnie z art. 80 § 1 Ordynacji podatkowej dopiero od wyroku TSUE powinno się liczyć pięcioletni termin zwrotu nadpłaty podatku. Zdaniem podatnika art. 245 § 1 pkt 3 lit. b Ordynacji podatkowej nie powinien mieć zastosowania, a postępowanie wymiarowe należało umorzyć.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00