Wyrok WSA w Kielcach z dnia 18 maja 2017 r., sygn. I SA/Ke 257/17
Środki unijne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Adamiec (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska, Sędzia WSA Danuta Kuchta, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Michał Gajda, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 maja 2017 r. sprawy ze skargi F. T. sp.j. w D. na informację Zarządu Województwa Ś. z dnia [...] r. [...] w przedmiocie odrzucenia wniosku o dofinansowanie projektu 1. uwzględnia skargę i stwierdzając, że ocena projektu została przeprowadzona w sposób naruszający prawo i naruszenie to miało istotny wpływ na wynik oceny - przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Zarząd Województwa Ś; 2. zasądza od Zarządu Województwa Ś. na rzecz F. T. sp.j. w D. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
1.Rozstrzygnięcie organu administracji publicznej i przedstawiony przez ten organ tok postępowania.
1.1. Pismem z dnia [...] znak[...] Zastępca Dyrektora Departamentu Wdrożenia Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Ś. poinformował F. T. spółka jawna w D. (dalej: wnioskodawca; spółka), że złożony przez nią wniosek o dofinansowanie realizacji projektu
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Ś. na lata 2014-2020 (RPOWŚ), Działanie 2.5. "pn.; Innowacyjne elewacje
z wielkoformatowych płyt ceramicznych sposobem na zasoboszczędne budownictwo" został odrzucony z powodu niespełnienia ogólnych merytorycznych kryteriów dopuszczających: nr 1: "Zgodność projektu z dokumentami programowymi na lata 2014-2020" oraz nr 6: "Właściwie ustalony/obliczony poziom dofinansowania z uwzględnieniem przepisów pomocy publicznej dotyczących projektów generujących dochód".
Uzasadniając ocenę dla kryterium nr. 1 organ wskazał, że zgodnie z definicją tego kryterium zawartym we wzorze Karty Oceny Merytorycznej, przy ocenie kryterium pod uwagę brana będzie w szczególności zgodność projektu z zapisami Umowy Partnerstwa, z zapisami RPOWŚ 2014-2020, z zapisami SZOOP 2014-2020 oraz wymogami Regulaminu Konkursu. W ocenie zespołu oceniającego spółka obliczyła kwotę dofinansowania niezgodnie z § 1 rozdz. II pkt. 15 Regulaminu Konkursu. Zgodnie bowiem z przepisami dotyczącymi otrzymania pomocy de minimis, całkowita kwota pomocy przyznanej w okresie trzech lat podatkowych jednemu przedsiębiorstwu nie może przekroczyć równowartości w złotych kwoty 200.000 Euro. Na podstawie przedstawionej przez wnioskodawcę dokumentacji, suma pomocy de minimis otrzymanej przez wnioskodawcę i spółki z nią powiązanej wyniosła na rok 2016 kwotę stanowiącą równowartość 22.462, 22 euro. Po dodaniu tej sumy do wartości wnioskowanego dofinansowania ( 177.962,42 euro) powstaje suma 200.424,64 euro, która przekracza dopuszczalną wysokość możliwej do udzielania pomocy de minimis.