Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 kwietnia 2017 r., sygn. IV SA/Wr 465/16
Żołnierze zawodowi
|Sygn. akt IV SA/Wr 465/16 | | , [pic], WYROK, , W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, , , , Dnia 20 kwietnia 2017 r., , , Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, w składzie następującym:, Przewodniczący, , Sędzia WSA Lidia Serwiniowska, , Sędziowie, Sędzia WSA Ewa Kamieniecka (spr.), Sędzia NSA Julia Szczygielska, , , Protokolant, sekretarz sądowy Katarzyna Leśniowska, , , po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2017 r., sprawy ze skargi M. W., na decyzję Dowódcy [...] Brygady Radiotechnicznej we W., z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...], w przedmiocie odmowy zawarcia kolejnego kontraktu na pełnienie zawodowej służby wojskowej, , oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
|
Przedmiotem skargi jest decyzja Dowódcy [...] Brygady Radiotechnicznej we W. z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...], utrzymująca w mocy rozkaz personalny nr [...] Dowódcy [...]. Batalionu Radiotechnicznego z dnia [...] maja 2016 r. odmawiający zawarcia z szer. M. W. kolejnego kontraktu na pełnienie zawodowej służby wojskowej.
W dniu 29 lutego 2016 r. szer. M. W. złożył do dowódcy Jednostki Wojskowej [...] wniosek o zawarcie kolejnego kontraktu na pełnienie zawodowej służby wojskowej na stanowisku elektromechanik.
Organ pierwszej instancji, odmawiając zawarcia z wnioskodawcą kolejnego kontraktu wyjaśnił, że wnioskodawca z przeprowadzonej oceny poziomu wyszkolenia w 2015 r. otrzymał ocenę 3,07. W ramach opiniowania służbowego w 2015 r. otrzymał ocenę dobrą, ale następnie stał się mało zdyscyplinowany, zadania wykonywał nieterminowo i wymagał ciągłego nadzoru przełożonych. Poszczególni przełożeni wskazywali na brak zdyscyplinowania oraz niskie wyniki w szkoleniu. Dowódca kompanii w opinii z dnia 2 marca 2016 r. wskazał, że wnioskodawca jest żołnierzem, który nie szanuje przełożonych i kolegów. Nie stawił się na rozmowę z dowódcą batalionu w sprawie celowości zawarcia kolejnego kontraktu. Na wniosek psychologa został odsunięty od zajęć z wykorzystaniem broni, w tym dysponowania bronią. Ponadto żołnierz od 17 lutego 2016 r. przebywa cyklicznie na zwolnieniach lekarskich. Łącznie w okresie luty - maj 2016 r. przebywał 53 dni na zwolnieniu lekarskim i nie daje rękojmi należytego wykonywania powierzonych mu obowiązków. Dwukrotnie nie stawił się przed komisją lekarską, przedstawiając zwolnienia lekarskie. Wnioskodawca legitymuje się niską dyspozycyjnością w realizowaniu obowiązków służbowych i nie jest na tyle sprawny fizycznie, aby podołać ciężarom zawodowej służby wojskowej.