Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 20 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Sz 1456/16
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Sędzia NSA Stefan Kłosowski (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie skierowania do domu opieki społecznej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] wydaną na podstawie art. 54 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 182 z późn. zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a. po rozpatrzeniu odwołania K. S., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta S. dnia [...] r. odmawiającą umieszczenia odwołującej się w domu pomocy społecznej.
Organ odwoławczy wskazał w uzasadnieniu decyzji, że w dniu [...] r. strona złożyła wniosek o umieszczenie jej w domu pomocy społecznej.
Po przeprowadzeniu wywiadu rodzinnego i środowiskowego organ I instancji wydał decyzję odmowną. W jej uzasadnieniu podano, że strona mieszka w mieszkaniu kuzynki, a swoje mieszkanie podarowała wnukowi. Wnioskodawczyni jest osobą przewlekle chorą, ale jej stan zdrowia nie wymaga leczenia szpitalnego, wymaga natomiast całodobowej opieki. Z uwagi na sytuację rodzinną i objęcie wnioskodawczyni opieką przez jej wnuka i wnuczkę, a także z uwagi na to, że w codziennym funkcjonowaniu strona jest osobą samodzielną, organ I instancji uznał, że brak jest przesłanek do umieszczenia odwołującej się w domu opieki społecznej. Wskazano również, że wnioskodawczyni przebywała w DPS przy ul. [...] w S. wraz z mężem, ale po jego śmierci nie chciała dłużej w nim przebywać i zrezygnowała z pobytu w tej placówce.