Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 12 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Sz 11/17
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.),, Sędzia WSA Barbara Gebel, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym dniu 12 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi E. I. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania w sprawie świadczenia z funduszu alimentacyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] r. E.I., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, zwrócił się do Burmistrz Miasta i Gminy G. o wznowienie postępowania zakończonego decyzją ostateczną z dnia [...]r. nr [...] dotyczącą przyznania prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego dla osoby uprawnionej - F.I. na okres od [...] r. do [...] r. W uzasadnieniu wnioskodawca oświadczył, że o wydaniu przedmiotowej decyzji dowiedział się dopiero z pisma z dnia [...] r., w którym poinformowano go o obowiązku zwrotu należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego. Wskazał, że brak zawiadomienia o przyznaniu świadczeń alimentacyjnych stanowił pogwałcenie zasady wyrażonej w art. 27 ust. 7 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, w myśl którego organ właściwy wierzyciela przekazuje dłużnikowi alimentacyjnemu niezbędne informacje.
Jako podstawę prawną wznowienia E.I. podał art. 145 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania administracyjnego, gdyż brak doręczenia decyzji przyznającej świadczenie z funduszu alimentacyjnego dłużnikowi alimentacyjnemu przyczynił się do faktu, że wnioskodawca bez własnej winy nie brał udziału w postępowaniu administracyjnym dotyczącym wydania decyzji przyznającej świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
Postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] Burmistrz Miasta i Gminy G. działając na podstawie art. 149 § 3 oraz art. 150 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, po rozpoznaniu wniosku E.I. z dnia [...] r. odmówił wznowienia postępowania zakończonego decyzją z dnia [...] r. nr [...] w sprawie przyznania prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego dla F.I. na okres świadczeniowy [...].