Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 kwietnia 2017 r., sygn. I SA/Po 1427/16
Podatek od nieruchomości; Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 20 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi A S.A. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania I. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej A S.A. kwotę [...],-zł ( słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Burmistrz Miasta i Gminy W. decyzją z dnia [...] r., nr [...], określił X. S.A. z siedzibą w [...] (dalej jako: X., spółka lub skarżąca) - następcy prawnemu Y. S.A., wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2010 r. w kwocie [...]zł.
Kwestionując powyższe rozstrzygnięcie w odwołaniu spółka wniosła o uchylenie decyzji organu I instancji i umorzenie postępowania.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowieniem z dnia [...] r., nr [...], zawiesiło z urzędu postępowanie odwoławcze od ww. decyzji Burmistrza Miasta i Gminy W. do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia przez sąd powszechny sprawy z powództwa Prezydenta W. przeciwko spółce X. o ustalenie, że umowa sprzedaży i leasingu zwrotnego z dnia [...] r., zawarta pomiędzy poprzednikiem prawnym spółki ([...] S.A.) a [...] Sp. z o.o. nie istnieje.
W motywach rozstrzygnięcia wskazano, że umowa zawarta przez poprzednika prawnego spółki z Q. Sp. z o.o. miała wpływ na określenie spółce wysokości podatku od nieruchomości za 2010 r. Stwierdzono, że ewentualne podważenie ważności transakcji przeprowadzonej w dniu [...] r. skutkowałoby istotną zmianą wysokości zobowiązania podatkowego. Wystąpienie takiego skutku jest możliwe z uwagi na wniesienie przez prezydenta Miasta W. pozwu o ustalenie, że umowa sprzedaży i leasingu zwrotnego z dnia [...] r., dotycząca obiektów położonych na terenie całej Polski nie istnieje. Podkreślono, że wynik postępowania sądowego w ww. sprawie ma prejudycjalny charakter w stosunku do niniejszej sprawy, a kwestia istnienia umowy stanowi zagadnienie wstępne dla określenia podatku. Z uwagi na powyższe uznano, że spełniła się przesłanka z art. 201 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm. - w skrócie: "O.p."), a wobec tego należy zawiesić niniejsze postępowanie, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez sąd.