Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 kwietnia 2017 r., sygn. IV SA/Po 231/17

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Radzicka (spr.) Sędziowie WSA Maciej Busz WSA Józef Maleszewski Protokolant st.sekr.sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi M. R. na decyzję Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w J. z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...], 2. zasądza od Inspektor Nadzoru Budowlanego w P. na rzecz skarżącej kwotę [...]zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

IV SA/Po 231/17

U z a s a d n i e n i e

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w J. decyzją z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] AJ umorzył postępowanie w sprawie legalności zmiany sposobu użytkowania budynku garażowego na warsztat ślusarski na działce [...] położonej w G. przy ulicy [...].

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ stwierdził, że w przedmiotowej sprawie wszczętej z wniosku M. R. ustalono, że budynek będący przedmiotem postępowania został zrealizowany na podstawie ostatecznej decyzji Starosty [...] z [...] marca 2012 r. nr [...], którą udzielono pozwolenia na budowę i zatwierdzono projekt budowlany dla inwestycji polegającej na budowie budynku garażowego. Dnia 27 września 2013 r. inwestorzy zawiadomili organ o zakończeniu budowy przedmiotowego obiektu, a organ nie wniósł sprzeciwu do rozpoczęcia użytkowania obiektu. Następnie 30 czerwca 2014 r. inwestor wniósł do Starostwa Powiatowego w J. zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania budynku garażowego na budynek usługowy - warsztat ślusarski, załączając do wniosku wymagane dokumenty, w tym opis techniczny z częścią rysunkową. Starosta J. po analizie podania w tym pod kątem zaistnienia przesłanek o których mowa w art. 71a pkt 5 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity z 29 listopada 2016 r. z późn. zm. - Dz.U. 2013 poz. 1409) dalej "Prawo budowlane" uznał, że zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu nie wymaga wykonania robót budowlanych, objętym obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę, nie narusza ustaleń obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania, nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia, pogorszenia stanu środowiska, pogorszenia warunków zdrowotno-sanitarnych wobec czego nie wniósł sprzeciwu do zgłoszonej zmiany sposobu użytkowania .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00