Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 kwietnia 2017 r., sygn. III SA/Łd 69/17
Gry losowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.) Protokolant asystent sędziego Agata Brolik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł., obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] nr [...], działając na podstawie art.233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. 2015r., poz.613z późniejszymi zmianami), art. 2 ust. 3,4, art. 3, art.6 ust.1, art. 8, art. 14 ust. 1, art. .89 ust. 1 pkt 2 i ust.2 pkt 2, art. 90 ust.1, art. 91, art.129 ust.3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2015r., poz.612 ze zmianami), Dyrektor Izby Celnej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego I w Ł. nr [...]z dnia [...] wymierzającą karę pieniężną w wysokości 12.000,00 zł za urządzanie gier poza kasynem gier na automacie AP EX MULTI MAGIC bez numeru seryjnego.
Z akt zgromadzonych w sprawie wynika, że funkcjonariusze Urzędu Celnego I w Ł. przeprowadzili kontrolę w Sklepie Spożywczo-Przemysłowym A M. P.,D. Celem kontroli było ustalenie, czy działanie urządzeń zainstalowanych w lokalu wyczerpuje definicję gier na automatach zawartą w art.2 ust.3, 4 i 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Z czynności kontrolnych sporządzono protokół, z którego wynika, że w lokalu znajdowało się jedno urządzenie przypominające automat do gier, które w momencie wejścia kontrolujących było włączone, a na monitorze widoczny był obraz znany z gier na automatach hazardowych. Urządzenie to o nazwie "APEX MULTI MAGIC" nie było oznaczone z zewnątrz żadnym numerem seryjnym lub innym symbolem. W trakcie oględzin urządzenia bez numeru seryjnego, ustalono, że wewnątrz automatu znajdowała się naklejka z napisem Apex AP01507. W trakcie kontroli nie stwierdzono żadnych reklam gier hazardowych zarówno na zewnątrz ani wewnątrz sklepu. Właścicielka sklepu nie posiadała też żadnych dokumentów dotyczących działalności w zakresie urządzania gier na automatach. Przedstawiła umowę dzierżawy powierzchni pod w/w urządzenie. Umowa została zawarta w dniu 23 grudnia 2014 r. pomiędzy wydzierżawiającym: M. P. prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą sklep spożywczo-przemysłowy A M. P. w D., a dzierżawcą: Spółką B Sp. z o.o. z siedzibą w W. Ponieważ zaistniało podejrzenie, że w sklepie urządzane są gry hazardowe na automacie w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009r o grach hazardowych, w ramach czynności kontrolnych przeprowadzono eksperyment polegający na przeprowadzeniu gry próbnej na tym urządzeniu. Ustalono, że działalność prowadzona w zakresie gier na automacie miała miejsce w sklepie spożywczo-przemysłowym A M. P. w D., a więc poza kasynem gry, Naczelnik Urzędu Celnego I w Ł., postanowieniem z dnia 08.06.2015r wszczął z urzędu postępowanie w sprawie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem, wobec właścicielki lokalu.