Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 12 kwietnia 2017 r., sygn. III SA/Lu 1314/16

Celne prawo; Celne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca), Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Protokolant Starszy asystent sędziego Małgorzata Olejowska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi J.-F. Spółki Akcyjnej z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie długu celnego oraz podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2016 r., nr [...], Dyrektor Izby Celnej w B., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Z. z dnia [...] lipca 2016 r., nr [...] w sprawie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług.

Z uzasadnienia decyzji oraz akt sprawy wynika, że w dniu [...] czerwca 2010 r. w Oddziale Celnym w P., na podstawie dokumentu tranzytowego nr T1 MRN [...], objęto procedurą tranzytu towar w postaci 204 opon samochodowych, z terminem dostarczenia do urzędu celnego przeznaczenia Oddział Celny w H. do dnia [...] czerwca 2010 r. Głównym zobowiązanym w wymienionej procedurze tranzytu była spółka [...] z siedzibą w K. Towar został załadowany na ukraiński środek transportu o numerze rejestracyjnym [...], którego kierowcą był V. D.

Z zapisów w systemie NCTS wynika, że operacja tranzytowa została zakończona i zamknięta w dniu [...] czerwca 2010 r. z kodem A2 (uznano za zgodnie), co oznacza, że w trakcie obsługi zgłoszeń nie przeprowadzono rewizji celnej towaru.

Uzyskane od ukraińskich władz celnych dokumenty wskazywały, że samochód o numerze rejestracyjnym [...] przeszedł dnia [...] czerwca 2010 r. w R. R. przewidzianą przepisami ukraińskimi procedurę graniczną kontroli służb funkcjonujących na przejściu i jako towar przywożony zgłoszono betonowe bloczki komórkowe. Według dokumentów na obszar Ukrainy wwieziono bloki ścienne w ilości 280 szt. o masie brutto 8960 kg. W tych okolicznościach procedura tranzytu dotycząca opon samochodowych nie została zakończona. Należało wszcząć postępowanie w celu uregulowania sytuacji prawnej tego towaru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00