Wyrok WSA w Lublinie z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. I SA/Lu 1055/16
Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Wałejko (sprawozdawca) Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz WSA Krystyna Czajecka-Szpringer Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Barański po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi M. C. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary porządkowej I. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. na rzecz M. C. [...] zł (pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) z tytułu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] r. Dyrektor Izby Celnej, po rozpatrzeniu zażalenia M. C. utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] r. w przedmiocie kary porządkowej.
Zaskarżone postanowienie wydane zostało w następującym stanie sprawy.
Wezwaniami z dnia 29 kwietnia, 10 i 25 maja 2016 r. organ I instancji w ramach prowadzonej kontroli podatkowej w przedmiocie prawidłowości i rzetelności rozliczeń z budżetem państwa podatku akcyzowego i opłaty paliwowej w zakresie obrotu i wykorzystywania wyrobów energetycznych za okres od 1 stycznia 2015 r. do 26 kwietnia 2016 r. wezwał S. spółkę z o.o. w L. (Spółka) do przedłożenia brakującej dokumentacji źródłowej oraz do złożenia stosownych wyjaśnień.
W dniu 25 maja 2016 r. Spółka dostarczyła cześć żądnych dokumentów, a w dniu 2 czerwca 2016 r. wpłynęło do organu I instancji pełnomocnictwo szczególne udzielone adwokatowi M. C. (skarżącemu w niniejszej sprawie) do reprezentowania Spółki w kontroli podatkowej.
W związku z powyższym w dniu 2 czerwca 2016 r. organ I instancji, działając na podstawie art. 155 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm., obecnie Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), skierował do adwokata M. C. jako pełnomocnika Spółki wezwanie do przedłożenia kontrolującym dokumentów potwierdzających zapłatę podatku akcyzowego i opłaty paliwowej od oleju napędowego i benzyny a także atestów jakościowych zakupionego paliwa. Jeżeli kontrolowana Spółka nie posiadałby przedmiotowej dokumentacji, wezwano do złożenia wyjaśnień dotyczące szczegółowo opisanych okoliczności faktycznych. Ponadto wezwano do złożenia innych dokumentów i wyjaśnień, szczegółowo wskazanych w dalszej części wezwania W wezwaniu zawarto sformułowanie, z którego wynika, że "przedmiotowe dokumenty i wyjaśnienia" należy przedstawić kontrolującym osobiście w terminie 3 dni w siedzibie organu kontrolującego.