Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 kwietnia 2017 r., sygn. III SA/Kr 181/17
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.) Sędziowie WSA Kazimierz Bandarzewski WSA Janusz Bociąga Protokolant specjalista Monika Wójcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi M. J. na orzeczenie Uczelnianej Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej do Spraw Studentów Uniwersytetu z dnia 6 grudnia 2016 r. w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej skargę oddala.
Uzasadnienie
Orzeczeniem z dnia [...] 2015 r. Uczelniana Komisja Dyscyplinarna ds. Studentów i Doktorantów Uniwersytetu, działając na podstawie art. 213 i 214 ustawy z dnia 27 lipca 2015 r. Prawo o szkolnictwie wyższym oraz rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 6 grudnia 2006 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego wobec studentów, orzekła o ukaraniu obwinionej M. J. (nr albumu [...]), uznając ją winną popełnienia zarzucanego jej czynu, tj. poświadczenia nieprawdy i dokonania nieuprawnionych wykreśleń wpisów ocen w indeksie i na kartach okresowych osiągnięć studenta z przedmiotów [...] i [...] oraz wymierzyła jej karę nagany z ostrzeżeniem.
W uzasadnieniu powołano m.in., że takie działania wypełniają znamiona przestępstwa z art. 270 § 1 K.k., obwiniona przyznała się do popełnienia zarzucanego czynu, a ponieważ obwiniona jest absolwentką studiów prawniczych powinna mieć świadomość negatywnego działania.
W odwołaniu od ww. orzeczenia obwiniona wniosła o jego uchylenie w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej. Zarzuciła naruszenie art. 6 K.p.a. w zw. z § 79 ust. 2 pkt 1 statutu Uniwersytetu poprzez prowadzenie i wydanie orzeczenia przez organ nieznany statutowi, naruszenie art. 213 ust. 5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym w zw. z § 79 ust. 4 statutu poprzez orzekanie w nieprawidłowym składzie, naruszenie § 25 ust. 2 rozporządzenia MNiSW poprzez brak podpisów wszystkich członków Komisji pod orzeczeniem oraz wskazała na bezwzględny charakter odwoławczy tych uchybień. Ponadto powołała szereg przepisów rozporządzenia MNiSW, które naruszono jej zdaniem w trakcie postępowania przed organem, co skutkowało naruszeniem prawa do obrony, pozbawieniem prawa do rzetelnego i sprawiedliwego postępowania oraz wskazywało na stronniczy charakter członków Komisji. Zarzuciła również niepodpisanie orzeczenia przez wszystkich członków Komisji.