Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 marca 2017 r., sygn. III SA/Wr 1509/16

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Guziński, Sędziowie Sędzia WSA Sędzia NSA Magdalena Jankowska-Szostak, Anna Moskała (sprawozdawca), , Protokolant Katarzyna Kiermacka, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 16 marca 2017 r. sprawy ze skargi A.K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. - obecnie : Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] października 2016 r. Nr [...], podjętą na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.), zwanej dalej "Ordynacją podatkową", w związku z art. 89 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1540 ze zm.), zwanej dalej "u.g.h.", po rozpatrzeniu odwołania skarżącego, prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą "A" w N. R., od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] o wymierzeniu skarżącemu kary pieniężnej w wysokości 12.000 zł, z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry, Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że w dniu [...] maja 2015 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę w lokalu "[...]" mieszczącym się w Walimiu, w zakresie przestrzegania przepisów prawa regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. Z powyższych czynności sporządzony został m.in. protokół oględzin oraz protokół eksperymentu procesowego. W jego wyniku stwierdzono, że w w/w miejscu znajduje się urządzenie do gier o nazwie HOT FUN nr [...], które w momencie rozpoczęcia kontroli było aktywne i dostępne dla klientów lokalu, a na urządzeniach były reklamy gier. Ustalono, że jest to urządzenie posiadające dwa monitory, pulpit sterowniczy, wrzutnik monet, akceptor banknotów, kuwetę na monety oraz naklejoną kartę z numerem [...]. W ramach kontroli przeprowadzono eksperyment, w wyniku którego uzyskano wygrane pieniężne oraz wygrane rzeczowe w postaci punktów uzyskanych w grze dających możliwość przedłużania gry bez koniczności wpłaty stawki za udział w grze. Wizualizacja gier pojawiających się na monitorze były charakterystyczne dla gier hazardowych. Oferowane przez badane urządzenie gry są typowymi oraz znanymi grami hazardowymi, szeroko dostępnymi w automatach do gier, eksploatowanymi w kasynach gry, salonach gier na automatach, jak również punktach gier na automatach o niskich wygranych. W trakcie prowadzonych czynności stwierdzono, że automat nie posiadał wymaganych poświadczeń rejestracyjnych nadanych przez Ministra Finansów lub właściwego naczelnika urzędu celnego. Mając powyższe na uwadze zaszło uzasadnione podejrzenie, że badane urządzenie umożliwia urządzanie gier hazardowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00