Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 marca 2017 r., sygn. VII SA/Wa 628/16
Budowlane prawo; Planowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk, , Sędzia WSA Grzegorz Rudnicki (spr.), Sędzia WSA Elżbieta Zielińska-Śpiewak, Protokolant spec. Piotr Bibrowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 marca 2017 r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie wniesienia sprzeciwu w sprawie zgłoszenia budowy oddala skargę
Uzasadnienie
Uzasadnienie.
Zaskarżoną decyzją nr [...] z dnia [...] lutego 2016 r. Wojewoda [...] działając na podstawie art. 138 § 1 pkt. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: "k.p.a."). po rozpatrzeniu odwołania z dnia [...] stycznia 2016 roku J. D. od decyzji Starosty [...] z dnia [...] stycznia 2016 roku, znak: [...], zgłaszającej sprzeciw w sprawie zamiaru wykonania wolnostojącego parterowego budynku gospodarczego (o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt. 2 Prawa budowlanego) o powierzchni zabudowy 31, 5 m2 i wysokości 4, 4 m z przeznaczeniem na przechowywanie narzędzi rolniczych i do suszenia ziół na działce nr ewid. [...] położonej w miejscowości [...] w gminie [...] utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.
Uzasadniając swe orzeczenie, Wojewoda [...] wskazał, że w dniu 7 grudnia 2015 r. wpłynęło do Starosty [...] dokonane przez J. D. zgłoszenie zamiaru "wybudowania wolno stojącego parterowego budynku gospodarczego (o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt. 2 Prawa budowlanego) o powierzchni zabudowy 31, 5 m i wysokości 4, 4 m z przeznaczeniem na przechowywanie narzędzi rolniczych i do suszenia ziół". Z treści ww. zgłoszenia wynikało, że inwestor planuje realizację budynku gospodarczego parterowego wolnostojącego o wymiarach 3, 5 x 9 m i powierzchni ograniczonej ścianami o wymiarach 2, 5 x 6 m ( 15 m2) oraz zgodnie z opisem zamieszczonym w zgłoszeniu.
Starosta [...], po zapoznaniu się z ww. zgłoszeniem, decyzją z dnia [...] stycznia 2016 roku, znak: [...], zgłosił sprzeciw w sprawie zamiaru wykonania ww. budynku gospodarczego, gdyż uznał, że zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015 r. poz. 199, z późn. zm.) miejscowy plan zagospodarowania jest aktem prawa miejscowego ustalającym przeznaczenie terenu oraz jego sposób zagospodarowania i zabudowy. Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego Gminy [...] zatwierdzony Uchwałą Rady Gminy w [...] nr [...] z dnia [...] maja 2005 r. zakazuje przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne. Zgodnie z mapą ewidencyjną stanowiącą załącznik nr 22 do Uchwały Rady Gminy w [...] nr [...] z dnia [...] maja 2005 r. działka nr ewid. [...] położona w miejscowości [...] leży na terenie oznaczonym symbolem KLs i zgodnie z rozdziałem II § 3 ust. 3 pkt. 1 lit. h Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy [...] teren ten przeznaczony jest pod główne kompleksy leśne. W granicach kompleksów znajdują się grunty leśne oraz grunty rolne marginalne dla rolnictwa, przeznaczone do zalesienia jak również użytki nienadające się do zalesienia, które mogą w stanie zalesionym stanowić uzupełniający składnik ekosystemu leśnego (np. łąki, pastwiska).