Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 marca 2017 r., sygn. VI SA/Wa 2264/16
podmiot, który żąda wznowienia postępowania koncesyjnego jest stroną tego postępowania nadzwyczajnego i – niezależnie od wyników tego postępowania – legitymowany jest do żądania zarówno kontroli instancyjnej, jaki i sądowej, w odniesieniu do rozstrzygnięć wydanych na podstawie art. 149 § 3 lub art. 151 k.p.a. Jednakże z powyższych uprawnień nie można automatycznie wywodzić interesu prawnego w postępowaniu koncesyjnym.
Teza od Redakcji
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 14 marca 2017 r. sprawy ze skargi A. K. na postanowienie Ministra Środowiska z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia odmowy wznowienia postępowania administracyjnego oddala skargę
Uzasadnienie
A. K. (skarżący) wniósł do tutejszego Sądu skargę na postanowienie Ministra Środowiska z dnia [...] września 2016 r., wydane na podstawie art. 138 § 2 w zw. z art. 144 k.p.a., po rozpatrzeniu zażalenia Stowarzyszenia [...] w B., uchylające postanowienie Marszałka Województwa [...] z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] o odmowie wznowienia postępowania administracyjnego zakończonego decyzją ostateczną z dnia [...] marca 2015 r. o udzieleniu A. K. koncesji na wydobywanie dolomitów trasowych ze złoża "[...]" w miejscowości B., gmina T., powiat [...], województwo [...], oraz przekazujące sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia.
Do wydania powyższego postanowienia doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z dnia [...] marca 2015 r. Marszałek Województwa [...] udzielił przedsiębiorcy A. K. prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą [...], koncesji na wydobywanie dolomitów trasowych ze złoża "[...]" w miejscowości B., gmina T., powiat [...], województwo [...].