Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 22 marca 2017 r., sygn. II SA/Rz 1081/16

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Maciej Kobak Sędziowie NSA Stanisław Śliwa /spr./ WSA Paweł Zaborniak Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 marca 2017 r. sprawy ze skargi małoletniej N. K. reprezentowanej przez przedstawiciela ustawowego E. D. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania robót budowlanych celem doprowadzenia budynku mieszkalnego do stanu zgodnego z prawem -skargę oddala-

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (WINB) po rozpatrzeniu odwołań L. K. oraz N. K. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) w [...] z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] uchylił ją w całości, jednocześnie nakładając na N. K. obowiązek wykonania robót celem doprowadzenia budynku mieszkalnego nr 16, położonego na działce nr ew. gr. 27/379 przy ul. M. w miejscowości W. do stanu zgodnego z prawem poprzez zamurowanie istniejących dwóch otworów okiennych (jeden o wymiarach 173 x 143, drugi o wymiarach 144 x 144 cm), w północno-zachodniej ścianie budynku od strony granicy z działka nr ewid. 27/378, materiałem ściennym niepalnym o klasie odporności ogniowej co najmniej EI 30 - w terminie do dnia 30 listopada 2016 r. W podstawie prawnej decyzji organ odwoławczy powołał art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.), zwanej dalej "K.p.a." oraz art. 51 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 51 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290), określanej dalej jako "P.b.".

Na podstawie przeprowadzonych w sprawie czynności kontrolnych i oględzin ustalone zostało, że w latach 1993 - 1996 na działce nr ew. 27/379 przy ul. M. w miejscowości W. wybudowany został budynek mieszkalny nr 16, co nastąpiło w oparciu o pozwolenie na budowę z dnia [...] marca 1993 r. znak: [...]. Zgodnie z projektem, budynek ten miał mieć pow. zabudowy 75 m.kw., być obiektem parterowym, częściowo podpiwniczonym - ze względu na garaż w piwnicy, z poddaszem mieszkalnym i strychem nieużytkowym bez otworów okiennych. W rzeczywistości powstał budynek o pow. zabudowy 100,75 m.kw. z poddaszem użytkowym posiadającym otwory okienne z dachem dwuspadowym bez ściany szczytowej p. poż. (ogniomuru) od strony N-E, którą przewidywał zatwierdzony projekt. Ściana północno-wschodnia budynku, która według projektu była bez otworów, powinna być usytuowana w odległości 1 m od granicy z działką nr ew. 27/294, została wybudowana w odległości 2,10 m od granicy działki z trzema otworami okiennymi. Ściana boczna południowo-zachodnia, która według projektu nie posiada żadnych otworów oprócz okna pomieszczenia garażu podziemnego, które należało wypełnić luksferami i powinna być usytuowana w odległości 3,67 m od ogrodzenia przy drodze dojazdowej stanowiącej działkę nr ew. nr 27/380, została wybudowana w odległości 2,31 m od ogrodzenia i posiada trzy otwory okienne. Ściana od strony elewacji północno-zachodniej (ogrodowej) została zaprojektowana w odległości 4 m od granicy z działka nr ew. 27/378 z trzema otworami okiennymi i jednym drzwiowym w parterze oraz jednym otworem okiennym i drzwiami balkonowymi w poddaszu budynku. Wybudowano zaś ścianę z uskokiem o długości 5,12 m, usytuowanym w odległości 3,34 - 3,37 m od granicy działki z dwoma otworami okiennymi - w parterze i na piętrze. Ściana południowo-wschodnia jest ścianą z otworami, usytuowaną od strony własnej działki nr ew. 27/379, w której usytuowano główne wejście do budynku, wjazd do garażu w części podpiwniczonej oraz taras ze schodami wejściowymi. W ścianie tej wykonano cztery otwory okienne z drzwiami balkonowymi oraz płyty balkonowe (loggie) na całej długości ściany na parterze i piętrze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00