Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 8 marca 2017 r., sygn. II SA/Go 19/17
Inne; Samorząd terytorialny
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Pauter (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędzia WSA Adam Jutrzenka - Trzebiatowski Protokolant st. sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2017 r. sprawy ze skargi grupy inicjującej przeprowadzenie referendum lokalnego M.B., A.M., A.S., A.M., E.N., E.M., E.K., J.I., J.P., J.P., J.S., K.S., Ł.W., M.L., M.K., M.M., P.P., R.B., R.S., R.T., S.W., S.M., T.S., U.O., W.B., W.W. na postanowienie Komisarza Wyborczego z dnia [...] r., w sprawie odrzucenia wniosku o przeprowadzenie referendum lokalnego oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 3 października 2016 r. pełnomocnik inicjatora referendum R.T. powiadomił na piśmie Starostę Powiatu o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie odwołania radnych Powiatu przed upływem kadencji.
Starosta Powiatu poinformował pełnomocnika inicjatora referendum o tym, że 10 % mieszkańców powiatu uprawnionych do głosowania, którym przysługuje prawo wybierania do Rady Powiatu, objętych rejestrem wyborców na koniec III kwartału 2016r. wynosi 3.692.
W dniu 30 listopada 2016 r. pełnomocnik inicjatora referendum R.T. złożył, z zachowaniem ustawowego terminu, wniosek w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego odwołania Radnych Powiatu przed upływem kadencji. Do wniosku dołączył 446 kart zawierających podpisy mieszkańców powiatu wraz z informacją, iż zawierają one 4.133 podpisy mieszkańców popierających inicjatywę przeprowadzenia referendum oraz oświadczenie o spełnieniu wymogu określonego w art. 13 ust. 1 i 3 ustawy o referendum lokalnym, to jest o podaniu do wiadomości mieszkańców przedmiotu zamierzonego referendum poprzez publikację ogłoszenia w Gazecie [...].
W dniach od [...] listopada do [...] grudnia 2016 r. Komisarz Wyborczy oraz upoważnieni przez niego pracownicy Delegatury Krajowego Biura Wyborczego przeprowadzili postępowanie sprawdzające prawidłowość złożonych podpisów poparcia i ich liczbę. Dokonali też weryfikacji złożonych podpisów w bazie Centralnej Ewidencji Ludności PESEL oraz w stałym rejestrze wyborców gmin z powiatu (gminy: [...]).