Orzeczenie
Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 9 marca 2017 r., sygn. I SA/Go 453/16
Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Juszczyk - Wiśniewska Sędziowie Sędzia WSA Jacek Niedzielski (spr.) Sędzia WSA Krystyna Skowrońska - Pastuszko Protokolant Sekretarz sądowy Anna Pakuła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 marca 2017 r. sprawy ze skargi S.B. na indywidualną interpretację Ministra Rozwoju i Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.
Uzasadnienie
Skarżący S.B. wniósł skargę na interpretację indywidualną wydaną przez Ministra Finansów - organ upoważniony do wydania interpretacji - Dyrektor Izby Skarbowej z dnia [...] września 2016 r. dotyczącą przepisów ustawy o podatku odchodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów zagranicznych.
Interpretacja wydana została na podstawie następującego stanu faktycznego sprawy.
Wnioskodawca jest marynarzem od roku 2010 wykonuje pracę najemną na pokładzie statku, który operuje na wodach terytorialnych Arabii Saudyjskiej. Statek ten podnosi banderę Arabii Saudyjskiej i tam też znajduje się jego port macierzysty, co więcej jest zarządzany przez przedsiębiorstwo z faktycznym zarządem i siedzibą w Arabii Saudyjskiej: S Ltd. Skarżący posiada zezwolenie na pobyt w Arabii Saudyjskiej wydane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Królestwa Arabii Saudyjskiej, tym samym według prawa Arabii Saudyjskiej jest tamtejszym rezydentem. Podatnik na analogicznych warunkach i zasadach zamierza kontynuować tę pracę również w latach następnych. Jest obywatelem polskim i na stałe zamieszkuje w Polsce - w Polsce zamieszkuje jego rodzina i tu znajduje się centrum interesów osobistych Skarżącego. Na terytorium Arabii Saudyjskiej przebywa powyżej 183 dni w roku. Nie uzyskuje od roku 2010 żadnych innych dochodów w Polsce oraz z innych źródeł poza dochodami z pracy najemnej na statku dla ww. podmiotu. Nie prowadzi działalności gospodarczej w Polsce. Wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę, który ma siedzibę i faktyczny zarząd w Arabii Saudyjskiej na rachunek bankowy skarżącego w Polsce. Kontrakt podlega prawu obowiązującemu w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Z informacji jakie posiada skarżący, w Arabii Saudyjskiej nie płaci żadnego podatku od uzyskanych tam dochodów, gdyż takowy nie istnieje. W roku 2016 i latach następnych podatnik zamierza kontynuować zatrudnienie u ww. podmiotu na ww. warunkach.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right