Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 marca 2017 r., sygn. IV SA/Gl 151/16

Powszechny obowiązek obrony

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2017 r. sprawy ze skargi M. T. na decyzję Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji w sprawie orzeczenia o zdolności do czynnej służby wojskowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Powiatowa Komisja Lekarska dla miasta S. (dalej: Powiatowa Komisja lub Komisja) orzeczeniem z dnia [...] r. nr [...] uznała poborowego M.T. (dalej: strona, skarżący) za trwale i całkowicie niezdolnego w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny do czynnej służby wojskowej i zaliczyła go do kategorii "E".

W uzasadnieniu wskazano, że poborowy nie przedstawił dokumentów lekarskich, jednak po przeprowadzeniu badań lekarskich oraz w oparciu o badanie specjalistyczne przeprowadzone przez lekarza psychiatrę ustalono, że posiada on schorzenia określone w wykazie chorób i ułomności § 70 p. 5 - zaburzenia afektywne - wymaga leczenia, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 maja 2004 r. w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 151, poz. 1595 ze zm. - zwanego dalej "rozporządzeniem w sprawie orzekania o zdolności do służby wojskowej")

Pismem z dnia 9 kwietnia 2015 r. M.T. wniósł wniosek o wznowienie postępowania administracyjnego zakończonego opisanym wyżej orzeczeniem na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2013 r. poz. 267 ze zm., dalej k.p.a.).

W uzasadnieniu pisma wnioskodawca podniósł, że w kwietniu 2008 r. stawił się przed Powiatową Komisją do kwalifikacji wojskowej i został poddany obowiązkowemu badaniu lekarskiemu, w trakcie którego zgłosił, że leczy się w poradni neurologiczno - psychiatrycznej, jednak nie przedstawił żadnej dokumentacji medycznej ani wyników badań potwierdzających, że zostały u niego zdiagnozowane zaburzenia neurologiczne czy psychiatryczne. Na podstawie jego stwierdzeń został skierowany na specjalistyczne badania, które zostały przeprowadzone w dniu 4 kwietnia 2008 r. przez lekarza psychiatrę. W trakcie tego badania w oparciu o jego oświadczenie, zostało ustalone, że posiada schorzenie określone w wykazie chorób i ułomności pod pozycją § 70 p. 5 - zaburzenia afektywne. W konsekwencji powyższego został uznany za trwale i całkowicie niezdolnego do czynnej służby wojskowej. Natomiast, jak podał, w dniu wydania orzeczenia nie cierpiał na schorzenie, którego rozpoznanie stanowiło podstawę ustalenia kategorii zdolności do służby wojskowej. W okresie poprzedzającym stawienie się przed Komisją, a także później, nie leczył się psychiatrycznie, nie zażywał leków psychotropowych jakie są stosowane w terapii osób, u których zostały zdiagnozowane zaburzenia na tle psychicznym, a okoliczności te nie były znane organowi, który wydał orzeczenie. Poprzez wprowadzenie w błąd członków Komisji polegający na podaniu nieprawdziwych okoliczności co do stanu zdrowia uzyskał korzystne dla siebie orzeczenie, a wiadomość o tym że postępowanie administracyjne powinno zostać wznowione, ponieważ Komisja wydając przedmiotowe orzeczenie miała na uwadze nieprawdziwe, niezgodne z obiektywnie istniejącą rzeczywistością fakty podane przez niego w trakcie badania, powziął dopiero w marcu 2015 r. po konsultacji prawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00