Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 marca 2017 r., sygn. III SA/Gl 1259/16
Podatek akcyzowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Sędzia WSA Adam Nita (spr.), Protokolant Starszy referent Małgorzata Wasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 marca 2017 r. sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] r., nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K., opierając się na art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 72 § 1 pkt 1, art. 74 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm. - dalej o.p.) oraz art. 78 ust. 1 i ust. 3, art. 86 ust. 1 pkt 6, art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. nr 3, poz. 11 z późn. zm. - dalej u.p.a.) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z [...] r., nr [...], odmawiającą "A" Sp. z o.o. z siedzibą w S. stwierdzenia nadpłaty podatku akcyzowego w wysokości [...] zł., z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego dodatków lub domieszek do paliw.
Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco. "A" Sp. z o.o. z siedzibą w S. (dalej określana jako Spółka lub Skarżący), w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonywała wewnątrzwspólnotowych nabyć produktów o kodzie CN 3811 oraz prowadziła dystrybucję tych produktów na terytorium Polski. Produkty te używane są jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, w szczególności do benzyny, olejów napędowych oraz autogazu (LPG). Produkty nabywane przez Spółkę stosowane są m.in. w celu zapobiegania korozji silnika, ułatwiania rozruchu silnika, czyszczenia układów wtryskowych czy też usuwania osadu i wilgoci z układów paliwowych.
Spółka wniosła do Naczelnika Urzędu Celnego w K. wniosek o zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego dodatków lub domieszek do paliw klasyfikowanych do kodu CN 3811. Wraz z wnioskiem o zwrot podatku akcyzowego złożono wymaganą na mocy art. 74 pkt 1 O.p. korektę deklaracji, w której określono nową wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego dodatków lub domieszek do paliw, dla których obowiązek podatkowy powstał [...] r. Spółka stanęła na stanowisku, iż błędnie rozliczyła podatek akcyzowy. Stało się tak, ponieważ nieprawidłowo przyjęła ona wysokość stawki tej daniny publicznej, właściwej dla nabywanych przez siebie dodatków do paliw - stosowała stawkę wskazaną w art. 89 ust. 1 pkt 14 u.p.a., a więc właściwą dla pozostałych paliw silnikowych (1.822 zł /1000 litrów). Jednakże po powtórnej analizie stanu prawnego, Skarżący doszedł do przekonania, że produkty o kodzie CN 3811 nie powinny podlegać stawce akcyzy określonej w art. 89 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku akcyzowym. Podczas obliczania kwoty podatku akcyzowego od tych wyrobów właściwe jest natomiast stosowanie stawki podatkowej przewidzianej dla paliwa silnikowego, do którego produkty te mają być dodawane.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right