Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 marca 2017 r., sygn. III SA/Gl 1468/16

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Kandut (spr.), Sędzia WSA Iwona Wiesner, Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Protokolant Damian Szczurowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2017 r. przy udziale - sprawy ze skargi K. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z [...] r. nr [...] określającą K. W. zobowiązanie w podatku akcyzowym za miesiąc wrzesień 2013 r. w kwocie 3.711 zł.

W podstawie prawnej organ odwoławczy powołał m.in. przepisy art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm. - dalej zwana w skrócie O.p.) oraz art. 8 ust. 2 pkt 4 i art. 89 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym - dalej zwana w skrócie u.p.a.

Decyzje zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Organ celny w wyniku kontroli podatkowej przeprowadzonej w "A" .w zakresie wywiązywania się z obowiązków wynikających z przepisów prawa dotyczących podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej od wyrobów energetycznych za okres 1 lutego 2013 r. do 31 grudnia 2014r. ustalił, że kontrolowany prowadził skład opału oraz świadczył usługi w zakresie transportu, na potrzeby których kupował wyroby energetyczne (produkty rafinacji ropy naftowej) wykorzystywane jako paliwo do posiadanych środków transportu. W okresie objętym kontrolą K. W. dokonywał zakupów oleju napędowego z przeznaczeniem do samochodów ciężarowych wykorzystywanych w świadczonych usługach transportowych m.in. od firm: "B" Spółka z o.o. w T. , "C" Spółka z o.o. w W. .

Na podstawie faktur zakupu kontrolujący ustalili, że od "B" Sp. z o.o. K. W. nabył 30 września 2013 r. 2.037 l. oleju napędowego Euro Diesel LC55, dokonując płatności gotówką. Według zeznań M. W. (syna K. W. , który wg kontrolowanego zajmował się sprawami związanymi z nabyciem paliw), kontrolowany nie zawierał żadnych umów na dostawy paliwa ze Spółką z o.o. "B" (także ze spółką z o.o. "C" ), zamówień towaru dokonywał na bieżąco, telefonicznie, kontrahentów przy dostawie reprezentował kierowca, któremu za towar płacono gotówką do ręki za potwierdzeniem "KP", a faktury były przesyłane pocztą (pierwsza e-mailem). Dodał, że nie posiada żadnych dowodów dot. jakości paliwa, nie jest mu znane pochodzenie paliwa (wskazał jedynie, że w opinii kierowców paliwo pochodziło z Niemiec), nie posiada wiedzy na temat podatku akcyzowego od nabywanego paliwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00