Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 marca 2017 r., sygn. III SA/Gd 112/17

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Anna Orłowska, Sędzia WSA Jolanta Sudoł, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Hanna Tarnawska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 marca 2017 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 21 października 2015 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 30 stycznia 2015 r. skierowanym do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w K. A. M. zwrócił się o przyznanie pomocy społecznej w postaci zasiłku okresowego. W złożonym wniosku wskazał, że jest osobą samotnie gospodarującą i nie wykonującą jakiegokolwiek zatrudnienia z uwagi na zły stan zdrowia. Wnioskodawca wskazał przy tym, że nie osiąga żadnych dochodów, nie korzysta także ze wsparcia instytucji zapewniających pomoc. Podał, iż cierpi na długotrwałe, nie rokujące poprawy stanu zdrowia choroby, które wymagają częstych wizyt specjalistycznych i stałego przyjmowania różnego rodzaju leków. Podał, iż sam charakter i przebieg nasilonych procesów chorobowych znacząco wpływają na stan czynnościowy jego organizmu poprzez ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu. Wskazał, że posiada ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, zaliczające go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Pismem z dnia 27 lutego 2015 r., działający z upoważnienia Wójta Gminy Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w K. wskazując jako podstawę prawną art. 50 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm. - dalej: "k.p.a."), wezwał wnioskodawcę do sprecyzowania złożonego wniosku wskazując, że decyzją z dnia 19 stycznia 2015 r. wnioskodawcy został już przyznany zasiłek okresowy od dnia 1 grudnia 2014 r. do dnia 28 lutego 2015 r. Organ przytoczył przy tym art. 106 ust. 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j.: Dz. U. z 2015 r., poz. 163 - dalej jako: "u.p.s."), zgodnie z którym świadczenia pieniężne z pomocy społecznej przyznaje się i wypłaca za okres miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym został złożony wniosek wraz z wymaganą dokumentacją. W przypadku gdy uprawnienie do świadczenia nie obejmuje pełnego miesiąca, świadczenie przyznaje się za niepełny miesiąc, a kwotę świadczenia ustala się, dzieląc pełne kwoty przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni objętych świadczeniem. Organ wskazał ponadto, że w trakcie przeprowadzania wywiadu środowiskowego w dniu 10 lutego 2015 r. wnioskodawca został poinformowany, że następny termin, od którego może starać się o dalsze przyznanie zasiłku okresowego to marzec 2015 r. Tym samym wnioskodawca winien sprecyzować czy zasiłek okresowy ma być przyznany od miesiąca stycznia 2015 r. czy od miesiąca marca 2015 r. Wnioskodawca został jednocześnie zobowiązany do złożenia odpowiedzi w terminie 7 dni od otrzymania wezwania pod rygorem uznania, że wniosek dotyczy miesiąca stycznia 2015 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00