Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 2 lutego 2017 r., sygn. I SA/Po 316/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Protokolant: sekretarz sądowy Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 02 lutego 2017 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
I SA/Po 316/16
Uzasadnienie
W dniu [...] A z siedzibą w P złożyła w Urzędzie Gminy deklarację na poczet podatku od nieruchomości za [...], w której wykazała podatek w kwocie [...]. W korekcie powyższej deklaracji, złożonej w dniu [...] spółka wykazała podatek w wysokości [...]. W kolejnej korekcie, złożonej w dniu [...] wykazała podatek w wysokości [...]. Natomiast w korekcie z dnia [...] podatek w wysokości [...].
Wójt Gminy postanowieniem z dnia [...] wszczął postępowanie w sprawie określenia spółce wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za [...], a w jego rezultacie wydał decyzję z dnia [...], w której określił spółce zobowiązanie w podatku od nieruchomości za [...] w wysokości [...].
Organ jako podstawę opodatkowania przyjął powierzchnię oraz wartość budowli zadeklarowaną w deklaracjach złożonych przez podatnika w [...], powiększoną o wartość budowli gminnych będących w użytkowaniu podatnika oraz wartość zbiorników walcowych.
Skarżąca złożyła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Zdaniem spółki organ nie zweryfikował wszystkich zadeklarowanych przez nią budynków, budowli i gruntów.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpoznaniu odwołania, decyzją z dnia [...] utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.
W dniu [...] spółka wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na rozstrzygnięcie organu odwoławczego. SKO działając w trybie autokontroli, na podstawie art. 54 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270, ze zm. Dalej P.p.s.a.) wydało decyzję z dnia [...], którą uwzględniło w całości skargę oraz uchyliło własną decyzję z dnia [...] i decyzję organu I instancji, a sprawę przekazało organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia. W motywach decyzji będącej przedmiotem autokontroli Samorządowe Kolegium Odwoławcze wskazało, że spółka w trakcie postępowania odwoławczego przedstawiła materiał dowodowy, który został pominięty przez organ II instancji, a jego zawartość miała istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Uwzględniając powyższe okoliczności, WSA postanowieniem z dnia [...] o sygn. akt [...], umorzył postępowanie zainicjowane skargą spółki.