Wyrok WSA w Lublinie z dnia 28 lutego 2017 r., sygn. II SA/Lu 1045/16
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska, Protokolant Starszy inspektor sądowy Jolanta Sikora, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 28 lutego 2017 r. sprawy ze skargi I. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 2 września 2016 r., znak: [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania I. L. (dalej: skarżący), utrzymało w mocy decyzję z dnia 7 czerwca 2016 r., znak: [...], wydaną z upoważnienia Burmistrza B., o odmowie przyznania skarżącemu świadczenia wychowawczego na dzieci: K. L., O. L. i M. L..
W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazało, że dochód rodziny skarżącego nie uprawnia do przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, zaś prawo do tego świadczenia na kolejne dzieci nabyła matka dzieci, która sprawuje nad nimi bezpośrednią i faktyczną opiekę. Skarżący, jak wskazał organ, nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żoną, wyprowadził się z domu w okresie od października 2014 r. do stycznia 2015 r., a ponadto wypłaca żonie alimenty, w trybie zabezpieczenia powództwa, orzeczonego przez sąd powszechny. Z tych powodów, zdaniem Kolegium, zasadne jest przyznanie świadczenia wychowawczego matce dzieci, albowiem świadczenie to nie jest przyznane na jej rzecz, lecz na rzecz dzieci.